1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Son Müslümanlar da evini terk ediyor
Son Müslümanlar da evini terk ediyor

Son Müslümanlar da evini terk ediyor

Aralık 2013'den bu yana devam eden şiddet olayları sebebiyle Orta Afrika Müslümanları, evlerinden göçe zorlanıyor.

A+A-

Anti-Balakaların baskısından korkan Müslümanlar, başkent Bangui'den çıkarak 200 kilometre uzağındaki Yaloke şehrine sığındı.

Orta Afrika'da bulunan Müslüman yerli halklardan Fulaniler, ülkede meydana gelen şiddet olayları nedeniyle yaşadıkları yerlerdeki çatışmalardan kaçarak, başkentin 200 kilometre uzaklığındaki Yaloke şehrine sığındı.

Müslümanların geçim kaynaklarına saldırdılar

Hristiyanlar tarafından oluşturulan Anti-balaka örgütünün saldırıları neticesinde rızık kapıları olan süt elde ettikleri ineklerini kaybettikten sonra, Yaloke'ye gelen çoğunluğu çobanlıkla geçinen Fulaniler, emniyet gibi en basit insani hayat şartlarından yoksun, hayata tutunmaya çalışıyor. Bazıları göç sırasında hayatını kaybederken sağ salim ulaşanlar ise Yaloke'de güvenlik endişesi taşıyor.

Güvenlik yoksunluğu nedeniyle kendileri Müslüman olduğu halde bölgede etkin olan Anti-balakalardan korunma talep eden Fulaniler, ilk başta söz verildiği gibi zarar görmeseler de şu an Anti-balakaların baskısından rahatsızlık duyuyor.

Yaloke'ye göç eden Fulaniler'den El-Hac Buba, "Fulaniler, Yaloke'ye geldiklerinde Hristiyan Anti-balakalardan zarar görmemek için onlardan korunma talep etti. Bazı Anti-balaka liderleri, 'Fulanilerin Yaloke'deki olaylarla bir ilgisi olmadığını ve onlara saldırmak ya da zarar vermek için bir neden olmadığını' söyleyerek bunu kabul etti. Ancak daha sonra Fulaniler ile bölgedeki bir kabile arasında koyunların tarladan geçişi nedeniyle çıkan anlaşmazlık sonucu Fulaniler de hedef haline geldi" dedi.

Söz verdikleri halde korumadılar

Buba, Anti-balakaların söz verdikleri halde kendilerini korumadığını, kabileler arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda yaralandığını ama tedavi olamadığını belirtti.

Fulanilerden Abdullah İbrahim, gıda ve sağlık konusunda ciddi sıkıntılar çektiklerini, durumlarının kötü olduğunu ifade etti. Göç sırasında ineklerini kaybettikleri ya da sattıkları için bir çok kişinin geçim zorluğu yaşadığını söyleyen İbrahim, durumlarının gittikçe kötüleştiğini dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.