1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Sizler görmemezlikten gelmezseniz onlar görecekler'
'Sizler görmemezlikten gelmezseniz onlar görecekler'

'Sizler görmemezlikten gelmezseniz onlar görecekler'

Küresel Doktorlar Anadolu Sağlık Federasyonu’nun düzenlediği, Kimse Yok Mu Derneği'nin destek verdiği ‘Afrika Sağlık Faaliyetleri Programı’ Ankara’da yapıldı.

A+A-

Programda konuşan Doç. Dr. Ekrem Yeter, çoğu ülkede önemsenmeyen katarakt hastalığının Afrika ülkesinde insanların kör olma tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirterek “Sizler görmemezlikten gelmezseniz onlar görecekler ve kata kıtanın bahtı kara olarak devam etmeyecektir.” dedi.

Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde yapılan programın açılışında konuşan Yeter, küresel doktorların faaliyet alanı olarak Afrika’yı seçtiğini anlatarak, “1 milyar 500 milyon nüfusa sahip kara kıta hala hastalık, açlık, kuraklık ve iç savaşlarla devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Batı ülkelerin Afrika ülkelerinde binlerce insanı köle olarak batıya götürdüğünü, yeraltı ve yerüstü zenginliklerine el konulduğunu hatırlatan Yeter, 

“Diğer ülkelerde önemsenmeyen çoğu hastalık orada hayati tehlike arz etmektedir. Salgınlarda binlerce insan ölmekte en basitinden katarakt gibi en basit hastalıklar genç yaşta görme kaybına neden olmaktadır.” diye konuştu.

Sudan Niyala’da hamile bir kadının yaşamış olduğu hikayeyi anlatarak konuşmasını sürdüren Doç. Dr. Yeter şunları söyledi; “Katarakt nedeniyle sağ gözü tamamen görmektedir, diğer gözü de çok az görmektedir. Köyde çoğu kişide bu hastalıktan dolayı kör olmuştur. Şimdi sıra ona gelmiştir, oda kör olacak hiç göremeyecektir, ancak doğacak çocuğunun minik, el ve ayaklarını göremeyeceğini o güzel yüzüne bakamayacağı için ıstırap çekmekte ve dua etmektedir. Ne olur Allah’ım doğacak olan çocuğumu göreyim sonra kör olayım diye dua eder. Ancak hamileliğin son aylarında iyice görmez olur, ancak dua etmeye devam eder. İçinde ufacıkta olsa umut ışığı vardır. Sanki bir mucize olacak minik yavrusu görecektir. Evet, adeta bir mucize olmuştur. Çok uzaktan Türkiye’den beyaz doktorlar kara kıtaya ameliyata gelmiştir. Doktor Kemal ameliyatını yapmıştır. Her iki gözü de görmektedir. Artık çocuğunu kucağına alacak ve çocuğunun minik ellerine bakabilecektir. Bu hikaye orada yaşanan mutluluk hikayelerinden bir tanesidir. Afrika gibi ülkelerde yaşayan kişilere şifa gözlerine ışıltı orada faaliyet gösterecek fedakar diğer gam sağlık çalışanları ve onların katkılarıyla devam edecektir. Sizler görmemezlikten gelmezseniz onlar görecekler ve kata kıtanın bahtı kara olarak devam etmeyecektir.”

"KİMSE YOK MU DERNEĞİ 60 BİN YETİME SAHİP ÇIKIYOR"

Kimse Yok Mu Derneği Başkan Yardımcısı İbrahim Çiçek de derneğin yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yetimler ile ilgili yapılan çalışmalardan bahseden Çiçek, “Yetimin başını okşayan sahip çıkan öbür tarafta şu iki parmağım gibi olacağım. Kimse Yok Mu Derneği bu süreçte 60 bin yetime sahip çıkıyor. Yaklaşık 30 tane yetimhanenin tamiratının inşasını yapıyoruz. Dünyada 4 yüz milyon yetimin olduğu yerde bu daha bir şey değil. Yetimhanelerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

CİHAN

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.