1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Silahlar sustu, bölgeye iki yılda 20 Milyar Lira geldi
Silahlar sustu, bölgeye iki yılda 20 Milyar Lira geldi

Silahlar sustu, bölgeye iki yılda 20 Milyar Lira geldi

Doğu ve Güneydoğu'nun ihracatı son iki yılda yüzde 17 artarak 10.5 milyar dolara ulaştı. Bölgede öngörülen sabit yatırım tutarı da 20.8 milyar lira oldu

A+A-

Çözüm süreciyle son iki yıldır yakalanan barış ortamı, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin ekonomisinde de olumlu gelişmelerin yaşanmasına katkı sağladı. Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi amacıyla yürütülen çözüm süreci, bölge açısından iktisadi alanda da yeni bir dönemi beraberinde getirdi. Çözüm süreciyle bölgeye yönelik yatırımcı ilgisi artarken, Doğu ve Güneydoğu ekonomisindeki hareketlilik ihracat rakamlarına ve alınan yatırım teşvik belgesi sayısına yansıdı.

İHRACAT PATLADI

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre, bölge illerinin ihracatı 2012'de 9 milyar dolar seviyelerinde iken, geçen yıl sonu itibarıyla bu miktar yüzde 17 artışla 10.5 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde Doğu Anadolu'daki 14 ilin toplam ihracatı yüzde 33 artışla 927 milyon dolardan 1.2 milyar dolara, Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 9 ilin ihracatı da yüzde 14 artışla 8.1 milyar dolardan 9.2 milyar dolara çıktı. Bölge ekonomisinde en dikkati çekici gelişmelerden biri, 2012 yılında hiç ihracat yapamayan Tunceli'nin, 2014 sonu itibarıyla 328 bin dolarlık ihracat rakamına ulaşması oldu.

YATIRIM İŞTARI ARTTI

Ekonomi Bakanlığının istatistiklerine göre, 2013 yılında Doğu ve Güneydoğu illerine yönelik yatırımlara ilişkin teşvik belgesi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 24 artışla 814'ten 1011'e, öngörülen sabit yatırım tutarı da yüzde 69 artarak 7.8 milyar liradan 13.2 milyar liraya yükseldi. Geçen yılın ilk 9 ayında ise sabit yatırım tutarı 7.6 milyar lira olan 573 teşvik belgesi düzenlendi. Söz konusu dönemde bölgeye yönelik yatırımları içeren 1584 teşvik belgesi hazırlanırken, bu kapsamda öngörülen sabit yatırım tutarı 20.8 milyar lira oldu.

GAP İLE DÖRT YILDA 10 MİLYAR $ YATIRIM YAPILACAK

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) 2014-2018 dönemi Yeni Eylem Planını açıklamıştı. "Topyekün kalkınma" sloganıyla duyurulan plan, 115 eylemden oluşuyor. Söz konusu süreçte enerjiden sulamaya ve barajlara, turizmden sağlık ve eğitime kadar birçok alanda toplam 10.5 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Böylece bölgede istihdam artacak, göçün de önüne geçilecek.

türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.