1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sigara, 40 hastalıkla ilişkilidir
Sigara, 40 hastalıkla ilişkilidir

Sigara, 40 hastalıkla ilişkilidir

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevhiz Gündoğdu, sigaranın her dozunun zararlı olduğunu belirterek, ‘’Sigara, KOAH ve akciğer kanserinin de içinde olduğu ölüm nedeni olan kırk kadar hastalıkla ilişkilidir.” dedi.

A+A-

Dr. Gündoğdu, halen dünyada yaklaşık 1 milyar 250 milyon insanın sigara içtiğini, önümüzdeki yüzyılda yaklaşık 1 milyar insanın sigara nedeniyle beklenenden erken dönemde hayatını kaybedeceğinin tahmin edildiğini kaydetti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, 2009 yılındaki anketine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 31,3’ünün her gün veya ara sıra tütün ve tütün mamullerini kullandığına vurgu yapan Gündoğdu, “Sigara, yalnız içene değil, aynı ortamda bulunan kişilere de zarar verir. Sigaranın her dozu zararlıdır, yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir.” ifadelerine yer verdi.

Sigaranın, vücudun her kısmına zarar veren binlerce kimyasal içerdiğini anımsatan Gündoğdu, “Sigara, KOAH ve akciğer kanserinin de içinde olduğu, ölüm nedeni olan kırk kadar hastalıkla ilişkilidir. Yıllık ölüm riskini hem kadında hem erkekte 2 kat artırır.” diyerek, sigaranın zararlarına dikkati çekti. Sigarayla mücadelede asıl hedefin gençlerin sigaraya başlamasını önlemek olmalısı gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, “Bununla birlikte sigara içenlerin bırakmasını sağlamak, sigarasız sağlıklı alanlar ve yaşamlar oluşturmak çok önemlidir.” açıklamalarına yer verdi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.