1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Şifa bulayım derken başka hastalıklara kapı aralamayın!
Şifa bulayım derken başka hastalıklara kapı aralamayın!

Şifa bulayım derken başka hastalıklara kapı aralamayın!

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fatma Ayça Gültekin, bir hastalıktan kurtulayım diye kullanılan bazı ilaç türlerinin kabızlık hastalığına yol açtığını söyledi.

A+A-

Kırmızı et, yumurta, yağlı peynir ve çikolatanın yanı sıra ağrı kesiciler, vitamin ilaçları, antidepresanlar ve mide ilaçlarının da kabızlık yaptığını ifade eden Doç. Dr. Gültekin, "Herkesin bildiği lifli gıdaların ve suyun az tüketilmesi, hareketsiz yaşam tarzı ve ortam değişikliği (özellikle şehir) gibi nedenlerin dışında daha az bilinen; ancak günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız durumlar veya kullandığımız ilaçlar da kabızlığa neden olmaktadır." dedi.

AĞRI KESİCİLER KABIZLIĞI TETİKLİYOR

Özellikle narkotik türevi olan güçlü ağrı kesicilerin kabızlığa neden olduğunu belirten Doç. Dr. Gültekin, "Bu tür ağrı kesicileri kullanmak zorunda olan hastalarda mutlaka dışkı kıvamını yumuşatıcı ilaçların kullanılması önerilmektedir. Bunun dışında yapılan bazı çalışmalarda aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesiciler kullananlarda da kabızlık geliştiği saptanmıştır. İshal yapan (laksatif) ilaçların bir kısmı bağırsak aktivitesini artırarak etkili olur. Bu tarz laksatiflerin doktor gözetimi altında öneriler doğrultusunda kullanılması gerekir. Eğer bu ilaçları önerilenin dışında çok uzun süre kullandıysanız, bu ilacı almadan tuvalete çıkmaz hale gelirsiniz. Bu nedenle hangi laksatif olursa olsun doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneriyorum" şeklinde konuştu.

Dr. Gültekin, barsak tembelliğinin önüne geçebilmek için lifli gıdaların daha fazla tüketilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Şiddetli diyabeti olan hastaların büyük çoğunluğunun da kabızlıktan yakındığını dile getiren Dr. Gültekin, "Kabızlık, barsak tembelliği veya tıp dilinde konstipasyon dediğimiz durum bir haftada veya daha uzun sürede bir kez dışkılamanın olması halidir. Kabızlığın yeme alışkanlıklarından başlayıp kansere kadara uzanan çok fazla sayıda nedeni bulunmaktadır. Diyabet-Şeker Hastalığı sinirlerde hasarlanmaya neden olarak, kişinin sindirim aktivitelerinin bozulmasına neden olmaktadır. Şiddetli diyabeti olan hastaların büyük çoğunluğu kabızlıktan yakınır. Bu nedenle kabızlık şikayeti olan bir kişide kan şeker düzeylerinin kontrol edilmesi önemlidir." diye konuştu.

ÇİKOLATA BAĞIMLISIYSANIZ, ÇİKOLATAYI MUTLAKA AZALTIN

Doç. Dr. Gültekin, şunları söyledi: "Çalışmaların bir kısmı çikolatayı kabızlık sebebi olarak gösterirken, bazı çalışmalarda çikolata yemenin kabızlık şikayetlerini giderdiği yönünde deliller sunmaktadır. 2005 yılında yapılan bir çalışmada kronik kabızlık ve spastik kolon bulunan kişilerin normal bireylere göre daha fazla çikolata tükettiği gösterilmiştir. Eğer kabızlığı varsa ve çok çikolata bağımlısıysanız, azaltmanızı şiddetle öneririm. Ayrıca genel olarak vitaminler kabızlığı neden olmaz denmekle birlikte içinde kalsiyum ve demir bulunan vitamin hapları kabızlığa neden olur. Bunların dışında bazı antidepresan ilaçlar kabızlığa neden olmaktadır. Bunların başında da oldukça yaygın kullanılan "Prozac" ve "Laroxyl" isimli antidepresanlar bulunmaktadır. Eğer bu antidepresanları kullanıyorsanız ve kabızlık şikayetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Mide yanması veya ekşimesi gibi durumlarda sıkça kullanılan antiasit ilaçların bazıları, özellikle de içinde kalsiyum ve alüminyum bulunanlar, kabızlığa neden olmaktadırlar."

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.