1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şeker Hastalarına Özel Kimlik Kartı
Şeker Hastalarına Özel Kimlik Kartı

Şeker Hastalarına Özel Kimlik Kartı

SAMSUN Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından kentteki şeker hastaları için ‘kimlik kartı’ hazırlandı.

A+A-
Şeker hastasının adı, soyadı yakınlarının ve doktorunun telefon numaraları ile kullandığı insülin dozajı gibi bilgilerin yer aldığı kimlik kartından 15 bin adet basılıp dağıtımına başlandı.
 
Samsun’da Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından geçen Mart ayında kentteki şeker hastalarına özel 'kimlik kartı' çıkarılması için çalışma başlatıldı. Çalışmalarda sona gelindi ve geçtiğimiz ay kişinin şeker hastası olduğunu belirtir kimlik kartı hazırlandı. 15 bin adet basılan kimlik kartlarının il genelinde hastanelerde hastalara dağıtımına başlandı. Türkiye’de ilk defa başlatılan uygulama kapsamında hazırlanan kimlik kartında hasta ile ilgili gerekli bilgilere yer verildi.
 
Olası acil bir durumda hastaya müdahale edecek doktorlara veya vatandaşlara yardımcı olup kişinin hastalığının durumu hakkında bilgi verilmesini sağlamayı amaçlayan kartlarda uyarılara da bulundu. Şeker hastası kimlik kartı, adı verilen kartlarda kişinin adı soyadı, adres bilgileri, yakınlarının telefon numaralarına, hastane doktor adı ve telefonu ile insülin adı ve dozaj bilgileri yer aldı. Kartın arka bölümünde ise olumsuz bir durumda hastaya yardımcı olacak vatandaşların uyarılması adına 'Baygınsam veya hareketlerim normal değilse, bunlar şeker hastalığımdan kaynaklanıyor olabilir. Eğer beni rahatsız yara yarı baygın bulursanız; yutabilecek durumda isem, şekerli bir içecek veya 2-3 adet kesme şeker veriniz. Baygınsam ve yutkunamıyorsam kesinlikle ağız yoluyla bir şey vermeyiniz. Hemen doktor çağırınız veya acilen hastaneye götürünüz. Yakınıma haber veriniz' ifadeleri yazıldı.
 
'Şeker hastası kimlik kartı' uygulamasına çok önem verdiklerini belirten Samsun Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Hasan Rıza Aydın, "İlimizdeki tüm diyabetli bireylerde hastalıkla ilgili farkındalığın oluşturulması şeker hastalığında acil yaklaşım bilincinin yerleştirilmesi amacıyla şeker hastası kimlik kartı ile diyabette yaşam bilgilendirme kitabı düzenledik. Kimlik kartını ve kitabımızı hastanelerimizin dahiliye, endokrinoloji polikliniklerinde dağıtılmaya başlanmış halkımızın hizmetine sunduk. Kentimizde başlatılan bu uygulama Türkiye’de de ilk olma özelliği taşımaktadır. Uzun bir çalışma döneminin ardından uygulama hayata geçirilmiştir" dedi.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.