1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Sarayda 500 yıl sonra ezan okudu İspanya'nın birinci gündemi oldu
Sarayda 500 yıl sonra ezan okudu İspanya'nın birinci gündemi oldu

Sarayda 500 yıl sonra ezan okudu İspanya'nın birinci gündemi oldu

Sonradan Katoliklerin eline geçen Müslümanların yaptırdığı sarayda Suriyeli bir müzisyen tarafından ezan okunması İspanya gündemine oturdu

A+A-

Ömer Çiftçi'nin haberi:

RİSALEHABER-1330'larda Müslüman hükümdarlar tarafından yaptırılan Granada'daki Endülüs Sarayı, Katolik İspanyolların bölgeyi tekrar ele geçirmesi ile 500 yıldan uzun süredir ezan sesinden mahrumdu. Bunun farkında olan Suriyeli Müzisyen Mouaz Al-Nass, saraya yaptığı gezi sırasında, 'bu saray, Allah'ın ismini duymayı özlemiştir' diyerek ezan okumaya başladı.

Kırmızı duvarlarına atıfla Arapça Qalat Al-Hamra olarak bilinen Alhamra Sarayı, 1330'lu yıllarda İspanya'nın Müslüman yönetiminin sonlarına doğru Granada Müslüman hükümdarı tarafından askeri bir kale olarak inşa edilmişti. Endülüs Devleti'nin sona ermesi ile birlikte bu saray sadece turistik bir hüviyet taşıyor.

Alhamra Sarayı'na geziye giden Al-Nass, okuduğu ezanı sosyal medya üzerinden paylaşınca İspanya'da tartışmalar başladı. Al-Nass'ın videosu Youtube'da milyonlarca izlenme alırken, İspanyol medyasının en çok tartışığı konulardan biri haline geldi.

En.Abna'nın haberine göre saray, İspanya Katolik ordusuna geçmeden önce Endülüs'ün son ayakta kalmış kalesiydi ve bu kalede Katolik işgalinin ardından Müslümanlar, Hıristiyanlığa işkence yolu ile geçirilmeye çalışılmıştı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.