1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Said Nursi'nin kadir gecesini tespit yöntemi
Said Nursi'nin kadir gecesini tespit yöntemi

Said Nursi'nin kadir gecesini tespit yöntemi

Bediüzzaman Said Nursi de Kadir gecesinin hangi gün olduğunu...

A+A-

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-Yarın gece ihya edeceğimiz Kadir gecesinin Ramazan ayının hangi gecesi olduğunun açıkça bildirilmemesinde çeşitli hikmetler bulunuyor. Bununla birlikte Peygamber Efendimizin (asm) Hadis-i Şeriflerinde bu geceye dair önemli işaretler yer alıyor.

Bediüzzaman Said Nursi de Kadir gecesinin hangi gün olduğunu bu Hadis-i Şerif ile tespit etmektedir. Emirdağ Lahikası'nda yer alan ifade şöyledir:

"Hadîs-i şerifin sırrıyla Ramazan-ı Şerifin nısf-ı âhirinde (son yarısı), hususan aşr-ı âhirde (son 10 gün), hususan tek gecelerde, hususan yirmi yedisinde, seksen küsur sene bir ibadet ömrünü kazandırabilen Leyle-i Kadir..."

Ancak 27. gecesi ile ilgili hadîs-i şerifler, âlimlerin ekserisi tarafından büyük kabul görmüş ve bütün İslâm âlemi de bunu benimsemiştir. Bununla ilgili olarak Bediüzzaman Hazretleri, Şuâlar isimli eserinde şöyle demektedir:

“Yarın (27.) gece Leyle-i Kadr olma ihtimali çok kuvvetli olmasından bir kısım müçtehidler, o geceye Leyle-i Kadri tahsis etmişler. Hakiki olmasa da, madem ümmet o geceye o nazarla bakıyor. İnşallah hakikî hükmünde kabule mazhar olur.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum