1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi'nin cenazesini çaldılar
Said Nursi'nin cenazesini çaldılar

Said Nursi'nin cenazesini çaldılar

Bitlis'te başladığı yolculuğunu Urfa'da vefat etmesine rağmen Urfa'da tamamlayamamıştır.

A+A-
Risale Haber - Haber Merkezi
 
Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Bitlis'te başladığı yolculuğunu Urfa'da vefat etmesine rağmen Urfa'da tamamlayamamış, daha genç bir talebe iken Mardin'de başlayan sürgünlüğü hayatı boyunca peşini bırakmamış; yurtdışında ve yurtiçinde bir çok eziyete maruz bırakılmıştır. 12 Temmuz 1960 günü bu eziyetlerin sonuncusu yaşanmıştır.
 
İman kurtarma davasında Allah rızası için yaptığı hizmetine hapishanelerde ve sürgünlerde devam etmiş. Geçtiği her memlekette iz bırakmıştır. Ne var ki halkın sevgisi ve iltifatı; ihlasına ve davasına zarar verir endişesiyle kendisini çekmiştir. Aynı hassasiyetle hayatının ilerleyen yıllarında talebelerine "kabrinin yerinin bilinmemesini" vasiyet etmiştir. 
 
İlk eserleri arasında sayılabilecek Lemaat adlı eserinde de adeta mübarek naaşının mezarından kaçırıldığı/çalındığı hali tasvir etmektedir.
 
said-nursi-mezar.jpgYıkılmış bir mezarım ki, yığılmıştır içinde
Saidden yetmiş dokuz emvât bâ-âsâm âlâma.
Sekseninci olmuştur mezara bir mezar taş,
Beraber ağlıyor hüsrân-ı İslâm'a.
 
Sekerat anında bile kendisini rahatsız etmekten çekinmeyen düşmanları "Ölmek için geldim" dediği Urfa'dan çıkarmak için ellerinden geleni yapmışlarsa da Urfa halkının duruşu maksatlarına ulaşmaya engel olmuştur. 
 
Dar-ı Beka yolculuğuna 23 Mart/Kadir gecesi çıkan Bediüzzaman Said Nursi Urfa'da Halilürrahman dergahında defnedilir. Bu defin aynı zamanda önemli soru işaretlerini de yanında getirir. 
 
Vasiyetnamenin Haşiyesidir 
Üstadımız âhir ömründe insanların sohbetinden men edildiği cihetle anladı ki: 
"Bu zamanda şahsiyet cihetiyle insanlara zarar verecek haller var. Risale-i Nur'un mesleğindeki âzamî ihlâs için bu hastalık verilmiş. Çünkü bu zamanda şan, şeref perdesi altında riyakârlık yer aldığından, âzamî ihlâs ile bütün bütün enaniyeti terk lâzımdır. Dostlar uzaktan ruhuma Fatiha okusunlar, mânevî dua ve ziyaret etsinler. Kabrimin yanına gelmesinler. Fatiha uzaktan da olsa ruhuma gelir. Risale-i Nur'daki âzamî ihlâs ile bütün bütün terk-i enaniyet için buna bir mânevî sebep hissediyorum. Kendini Risale-i Nur'a vakfetmiş olan, yanımda bulunanlardan nöbetle birer adam kabrimin yakınında olup, bu mânâyı, lüzumsuz ziyarete gelenlere bildirsinler." 
Said Nursî  (Emirdağ Lahikası)
 
Hattâ bizler gördük ki, bu mübarek bayramda şiddetli hastalığı için talebelerine dedi: "Benim kabrimi gayet gizli bir yerde, bir iki talebemden başka hiç kimse bilmemek lâzım geliyor. Bunu vasiyet ediyorum. Çünkü, dünyada sohbetten beni men eden bir hakikat, elbette vefatımdan sonra da o hakikat bu surette beni mecbur ediyor." (Emirdağ Lahikası)
 
10003547_10151983850931272_1032938114_n.jpgBediüzzaman Said Nursi'nin talebeleri Üstadlarının vasiyetlerini yerine getirmek isterler fakat cenaze namazında Türkiye'nin dört köşesinden namaza gelenler ve resmi makamlar mezarın yerinden haberdardır. 
 
1960 darbesiyle birlikte yönetime el koyan zihniyet hayattayken korktukları Bediüzzaman'dan vefatından sonra da çekinmişler ve gördüğü ilgiden rahatsız olarak 12 Temmuz 1960 günü, vefatından 3,5 ay sonra cenazesini Urfa'dan uçakla nakletmiştir. Kardeşine zorla imzalatılan bir belgeyi kullanan zalim düşmanları bilmeden Said Nursi'nin vasiyetine hizmet etmişlerdir. 
 
Bediüzzaman Said Nursi'nin kabrinin yeri bugün, bir kaç kişi tarafından biliniyor. 
 
Ehl-i Hakikatin sohbeti
 
Ben, sizi yazılarınızda ve hatırımdan çıkmayan hidematınızda günde müteaddit defalar görüyorum. Ve size olan iştiyakımı tatmin ediyorum. Siz de bu biçare kardeşinizi risalelerde görüp sohbet edebilirsiniz. Ehl-i hakikatin sohbetine zaman, mekân mâni olmaz; manevi radyo hükmünde biri şarkta, biri garpta, biri dünyada, biri berzahta olsa da rabıta-i Kur'aniye ve imaniye onları birbiriyle konuşturur. (Kastamonu Lahikası)
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.