1. HABERLER

  2. ÖZEL

  3. Said Nursi'nin 'Amerika tavukları' ve Donald Trump
Said Nursi'nin 'Amerika tavukları' ve Donald Trump

Said Nursi'nin 'Amerika tavukları' ve Donald Trump

Aylardır dünyanın süper gücü Amerikanın seçimleri dünyanın her yerinde neredeyse birinci gündem maddesi oldu. Statüsü ne olursa olsun herkes Amerika'nın seçeceği adayı konuştu

A+A-

Ahmet Bilgi'nin haberi:

RİSALEHABER-Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanını seçti. Cumhuriyet Parti adayı Donald Trump, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton'u geçerek ipi göğüsledi.

Aylardır dünyanın süper gücü Amerikanın seçimleri dünyanın her yerinde neredeyse birinci gündem maddesi oldu. Statüsü ne olursa olsun herkes Amerika'nın seçeceği adayı konuştu. Seçilen kişi nasıl bir politika izler, dünyaya yansıması nasıl olur, dolar artar mı, altın düşer mi gibi konular sohbetlerde yer buldu.

Bu tür tatışmaların birinci derecede ilgililerinin dışında kimseye faydası yok. İnsanların iç dünyalarını etkileyen, ibadetlerini aksatan meseler ahiret işlerini de etkiliyor. 

Her fırsatta ahireti hatırlatan Bediüzzaman Said Nursi hazretleri, namazın neden kılınması gerektiğine dair 21. Söz adlı eserinde dünya meşgalelerinin çoğunu fuzuli ve malayani olarak adlandırıyor. Buna da şu iki örnekle dikkat çekiyor: "Zuhal’in (Satürn) etrafındaki halkaların keyfiyeti nasıldır?”, “Amerika tavukları ne kadardır?” 

Dünyevi, geçici ve kıymetsiz şeylerin ibadete engel olmaması gerektiğini belirten Said Nursi'nin söz konusu sözleri şöyle:

SIRF DÜNYA İÇİN Mİ YARATILMIŞSIN Kİ BÜTÜN VAKTİNİ ONA SARF EDİYORSUN?

Ey dünyaperest nefsim! Acaba ibadetteki füturun ve namazdaki kusurun meşâgıl-i dünyeviyenin kesretinden midir veyahut derd-i maişetin meşgalesiyle vakit bulamadığından mıdır? Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki bütün vaktini ona sarf ediyorsun?

Sen istidat cihetiyle bütün hayvânâtın fevkinde olduğunu ve hayat-ı dünyeviyenin levâzımâtını tedarikte iktidar cihetiyle bir serçe kuşuna yetişemediğini biliyorsun. Bundan neden anlamıyorsun ki, vazife-i asliyen hayvan gibi çabalamak değil, belki hakikî bir insan gibi hakikî bir hayat-ı daime için sa’y etmektir?

AMERİKA TAVUKLARI NE KADARDIR?

Bununla beraber, meşâgıl-i dünyeviye dediğin, çoğu sana ait olmayan ve fuzulî bir surette karıştığın ve karıştırdığın mâlâyâni meşgalelerdir. En elzemini bırakıp, güya binler sene ömrün var gibi, en lüzumsuz malûmatla vakit geçiriyorsun. Meselâ “Zuhal’in etrafındaki halkaların keyfiyeti nasıldır?” ve “Amerika tavukları ne kadardır?” gibi kıymetsiz şeylerle, kıymettar vaktini geçiriyorsun. Güya kozmoğrafya ilminden ve istatistikçi fenninden bir kemâl alıyorsun!

Eğer desen, “Beni namazdan ve ibadetten alıkoyan ve fütur veren öyle lüzumsuz şeyler değil, belki derd-i maişetin zarurî işleridir.” Öyle ise, ben de sana derim ki:

Eğer yüz kuruş bir gündelikle çalışsan, sonra biri gelse, dese ki: “Gel, on dakika kadar şurayı kaz; yüz lira kıymetinde bir pırlanta ve bir zümrüt bulacaksın.” Sen ona “Yok, gelmem. Çünkü on kuruş gündeliğimden kesilecek, nafakam azalacak” desen, ne kadar divanece bir bahane olduğunu elbette bilirsin.

Aynen onun gibi, sen şu bağında nafakan için işliyorsun. Eğer farz namazı terk etsen, bütün sa’yin semeresi, yalnız dünyevî ve ehemmiyetsiz ve bereketsiz bir nafakaya münhasır kalır. Eğer sen istirahat ve teneffüs vaktini, ruhun rahatına, kalbin teneffüsüne medar olan namaza sarf etsen, o vakit, bereketli nafaka-i dünyeviye ile beraber, senin nafaka-i uhreviyene ve zâd-ı âhiretine ehemmiyetli bir menba olan iki maden-i mânevî bulursun.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum