1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi devlette menfi hareketlere müsaade etmedi
Said Nursi devlette menfi hareketlere müsaade etmedi

Said Nursi devlette menfi hareketlere müsaade etmedi

A Haber'de yayınlanan Kadraj programında Bediüzzaman Said Nursi konuşuldu

A+A-

A Haber'de yayınlanan Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu Kadraj'da, hayatını İslam'a ve ilme adayan, bu yolda sürgün edilen ve bıraktığı eserler günümüzde hala alanında en önemli kaynaklar olarak kullanılan İslam âlimi ve tefsir yazarı Bediüzzaman Said Nursi konuşuldu. Programın konuğu Said Nursi'nin öğrencisi Mehmet Fırıncı'ydı.

Son yüzyılın en büyük mütefekkirlerinden Bediüzzaman Said Nursi'nin öğrencisi Mehmet Fırıncı, Said Nursi'nin devlette menfi hareketlere asla müsaade etmediğini ve bir gaye peşinde olanların kendisiyle birlikte yürümesine izin vermediğini söyledi.

"SAİD NURSİ İÇİN EN ÖNEMLİ MESELE ALLAH'A İMANDI"

Mehmet Fırıncı, Said Nursi'ye göre insanlığın en önemlisi meselesinin Allah'a ve ahirete iman olduğunu söyledi. "Memleketin hayrını isteme bakımından Nursi'nin talepleri siyasi gibi görünüyor" diyen Fırıncı, "Ama bütün istekleri İslam'ın çerçevesi içindedir" ifadesini kullandı.

"FEN BİLİMLERİNİ MARİFETULLAH İLMİYLE KAYNAŞTIRMAK İSTEDİ"

İslam âlimi ve tefsir yazarı Bediüzzaman Said Nursi'nin eğitim sistemiyle ilgili önerilerde bulunduğunu belirten Fırıncı, "Din ve fen derslerinin birlikte okutulacağı bir üniversite kurulmasını istiyordu. Fen bilimlerini marifetullah ilmiyle kaynaştıran bir sistem teklif etti" diye konuştu.

"SAİD NURSİ DEVLETTE MENFİ HAREKETLERE MÜSAADE ETMEZDİ"

Kadraj'da Fırıncı'ya paralel yapı ile mücadele de soruldu. Said Nursi'nin talebelerine "Benim tarzımda kesinlikle menfi hareket yoktur, müspet hareket vardır. " dediğini hatırlatan Fırıncı, "Nursi, menfi harekete müsaade etmezdi. Benimle yürüyecek olanlar müspet hareketi yapmak mecburiyetindedirler. Bir gaye peşinde olmayacaksınız, Allah rızası için yapacaksınız derdi" şeklinde konuştu.

"İKTİDAR KARDEŞLİĞİ ANLATABİLMEK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR"

Zeynep Bayramoğlu'nun çözüm süreciyle ilgili sorularını da yanıtlayan Bediüzzaman Said Nursi'nin öğrencisi, "Bugün iktidar kardeşliği anlatabilmek için elinden geleni yapıyor" dedi.

Kaynak: Sabah

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.