1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlıklı dişetleri ömür uzatıyor
Sağlıklı dişetleri ömür uzatıyor

Sağlıklı dişetleri ömür uzatıyor

Uzmanlar, dişeti sağlığının, genel vücut sağlığını etkilediğini belirtiyor

A+A-
İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Periodontoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman dişeti sağlığı ile genel vücut sağlığı arasındaki ilişkiyi anlattı.
 
Dişeti sağlığının genel vücut sağlığına etkilerinden bahseden Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman, açıklamalarında dişeti hastalıkları pek çok sağlık sorununu tetiklediğini belirtti.
 
Dişeti hastalığının sebep olabileceği riskleri sıralayan Yrd. Doç. Dr. Karaduman, ‘’Dişeti hastalıkları kalp hastalığına ve inmeye sebep olabilir, dişeti hastalıkları ve diş kayıpları alzheimer hastalığı riskini artırabilir ve sağlıklı dişetlerinin diabet riskini azalttığı bilinmektedir’’ dedi.
 
Dişeti hastalıklarının pankreas ve böbrek kanseri riskini arttırabileceğini ifade eden Karaduman, dişeti tedavisinin kalp krizi ve inme riskini azalttığının da altını çizdi.
 
Karaduman, ‘’Mevcut dişeti hastalığının hamilelik sırasında çocuk sağlığı için de tehlikeli olduğu gözlemlenmektedir. Mevcut dişeti hastalıklarının tedavisi yaşam süresinin uzamasını sağlayabilir’’ diye konuştu.
 
Ağızda bulunan eskimiş kron ve köprüler, dişeti hastalıkları, çürük dişler uzun süre aç kalmanın da etkisi ile ramazan ayında ağız kokusuna sebep olabileceği gibi ağrıya da yol açabilmektedir diyen Dr. Gökhan Yüksel ise, bu tür problemlerin ertelenmesine gerek olmadan iftardan sonra da tedavilere devam edilebileceğini vurguladı.
 
Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi’nin Ramazan ayı boyunca iftardan sonra da diş tedavi hizmeti vermeye devam edeceği bildirildi.
 
TRT Haber 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.