1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sağlık turizmi rekor kırdı
Sağlık turizmi rekor kırdı

Sağlık turizmi rekor kırdı

Sağlık ve tıbbi nedenlerle Türkiye’ye gelenlerin sayısı geçen yıl zirveye çıktı. Türkiye’ye gelen kişi sayısı, 2003 yılında 139 bin 971 iken, geçen yıl 414 bin 658’e ulaştı. Günde ortalama bin 136 kişi tedavi için Türkiye'ye geldi.

A+A-

Türkiye'ye sağlık ve tıbbi nedenlerle gelenlerin sayısı geçen yıl zirveye çıktı. Sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelenlerin sayısı 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 55 artarak 414 bin 658 kişiye ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl tedavisini tamamlayarak Türkiye'den ayrılan yabancı sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 75 artarak 328 bin 647 oldu. Geçen yıl tedavisini tamamlayarak Türkiye'den ayrılan yurt dışı ikametli Türk vatandaşı sayısında da yüzde 9'luk artış oldu. Yurt dışında yaşayan 86 bin 11 Türk vatandaşı ülkeye tedavi amaçlı geldi.

BU SAYI 414 BİN KİŞİ OLDU

Sağlık ve tıbbi nedenlerle gelenlerin sayısı, 2003 yılında 139 bin 971 kişiyken, bu sayı 2008 yılında 224 bin 654 kişiye çıktı. Geçen yıl sağlık turizmi kapsamında Türkiye'ye gelenlerin sayısı 414 bin 658 kişiyle en yüksek seviyeye ulaşırken, günde ortalama 1136 kişi tedavi gördü. Yabancı ziyaretçiler ile yabancı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının, 2014'te sağlık için yaptığı harcama ise yaklaşık 837 milyon 796 bin dolar oldu.

Organ nakli için geliyorlar

Medical Park Hastaneler Grubu'ndan Kıvanç Korkmaz da 50'den fazla ülkenin sağlık turizmini ulusal endüstri olarak tanımladığını belirterek, Türkiye'nin bölgenin sağlık merkezi olma yönünde güçlü bir aday olduğunu ifade etti. Hemen hemen dünyanın her yerinden organ nakli, kemik iliği nakli, onkoloji, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi gibi branşlardan hasta ağırladıklarını anlatan Korkmaz “web üzerinden yapılan araştırmaların yüzde 4,5'ini sağlık oluşturmaktadır, bireylerin sınır ötesi seyahat imkanları artmaktadır” dedi.

Fiyatlar uygun

Almanya'dan Şükrü Menteş de yaşadığı ülkede sağlık harcamalarının yüzde 60'nın sigorta tarafından karşılandığı dile getirerek, “Yüzde 40'ını vatandaş ödüyor. Fakat yüzde 40 bile Türkiye'deki fiyatlardan çok yüksek. Eşimin göz tedavisini Türkiye'de yaptırdık, bize daha ucuza geldi” dedi.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.