1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Sağduyulu Avrupa İslam karşıtı PEGIDA'yı istemiyor
Sağduyulu Avrupa İslam karşıtı PEGIDA'yı istemiyor

Sağduyulu Avrupa İslam karşıtı PEGIDA'yı istemiyor

İsveç ve Almanya'da protesto edildiler

A+A-

İsveç’in güney kenti Malmö’de en az 3 bin kişi, İslam ve göçmen karşıtı PEGİDA hareketini protesto etti.
 
PEGİAD üyeleri, Stortorget Meydanı'nda basın açıklaması yapmak istedi. Alanda toplanan yaklaşık 3 bin kişi de PEGİDA'yı protesto etti.

PEGİDA sözcüsü Henrik Rönnquist, ''Kaç kişi olduğumuz önemli değil, ülkede kaç kişi tarafından destek aldığımız önemli'' dedi.

Rönnquist’in konuşması, PEGİDA karşıtı protestocularca ıslıkla bastırıldı. Protesto, olaysız sona erdi.

İsveç'te ırkçılık ve yabancı düşmanlığı üzerine çalışma yapan Expo Vakfı'nın araştırmasına göre, 2014’te ülkedeki camilere karşı en az 12 saldırı düzenlendi. 

Geçen yıl Eylül'de yapılan seçimlerde oyların yüzde 13’ünü kazanan aşırı sağcı İsveç Demokratlarının halk desteği, 2010'a kıyasla iki kat artmıştı.

Frankfurt'ta bin kişi PEGIDA’yı protesto etti

Frankfurt'ta da PEGIDA ve PEGIDA karşıtı eş zamanlı gösteriler düzenlendi. Frankfurt Hauptwache meydanında toplanan PEGIDA yanlısı yaklaşık 100 kişi, Frankfurt’taki 3. gösteriyi gerçekleştirdi. Konuşmacılar, kurulan platformda yabancı düşmanlığına ilişkin açıklama yaptı.

PEGIDA  karşıtı düzenlenen eyleme ise daha yoğun katılım sağlandı. Soğuk havaya rağmen toplanan yaklaşık bin kişi, PEGIDA hareketini protesto etti.  Gösteride, "PEGIDA'ya hayır" ve "Irkçılığa ve şiddete hayır", "İslam Almanya’ya aittir" yazılı pankartlar taşındı, Almanca şarkı söylendi.

Öte yandan, iki grup arasında sık sık sataşmalar yaşanırken polis, grupların karşılaşmaması için yoğun güvenlik önlemi aldı. Ayrıca, Frankfurt polisi tarafından yapılan açıklamada, karşıt gruptaki göstericilerin polise yumurta attığı belirtildi. 

Dresden kentinde 20 Ekim'de 350 kişilik PEGIDA grubu gösterilere başlamış, İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini artırmıştı. Grubun 12 Ocak’ta yaptığı gösteriye 25 bin, 25 Ocak'taki son gösteriye ise 17 bin 300 kişi katılmıştı. 19 Ocak’taki gösteri, Bachmann’a terör saldırısı yapılacağı tehdidi üzerine iptal edilmişti.

Bachmann'dan sonra PEGIDA'nın yüzü olarak nitelendirilen, hareketin sözcüsü Kathrin Oertel ile 4 kişi de yönetimden ayrılmış ve bu kişiler ''Avrupa için Doğrudan Demokrasi (DDFE) adı altında yeni bir dernek kurmuştu. PEGIDA'nın yönetiminde yaşanan bu sorunlardan dolayı 2 Şubat'ta planlanan PEGIDA gösterisi düzenlenmemişti.

Oertel’in kurduğu DDFE derneğinin pazar günü Dresden'de düzenlenen gösterisine yaklaşık 500 kişi katılmıştı.

Ülkenin diğer kentlerinde de yabancı düşmanı gruplara ilham kaynağı olan PEGIDA hareketini taklit eden oluşumlar ortaya çıkmış, Berlin’de BAERGIDA, Köln’de KOEGIDA, Münih’te BAGIDA, Leipzig'de LAGIDA gibi benzer gruplar kurulmuştu.

ABD, bir süre önce PEGIDA'nın gösterilerini gerekçe göstererek Almanya’ya gitmek isteyen ve bu ülkede ikamet eden vatandaşlarına seyahat uyarısında bulunmuştu. 

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.