1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Sabah namazında çocukları görme sevinci
Sabah namazında çocukları görme sevinci

Sabah namazında çocukları görme sevinci

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gençlerle Kayseri'de sabah namazında buluştu

A+A-

Sabah namazı buluşmaları kapsamında Kayseri'de eğitim gören uluslararası imam hatip ve ilahiyat öğrencilerinin yanı sıra çeşitli liselerden öğrencilerle Kayseri'nin tarihi camisi olan Cami-i Kebir'de bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, tabiatın bile uykuda olduğu bir vakitte, fecir vaktinde gençlerle mescidde buluşmanın büyük bir nimet olduğunu kaydederek, her fecrin insanlık için yeni bir doğuş olduğunu belirtti.

Halep'te yıkık binaların arasından, enkazların altından çıkarılmaya çalışılan çocukların, bu fecir vaktinde unutulmamaları gerektiğini, yapılan bu zulme seyirci kalma zilletine düşülmemesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, tarihi Cami-i Kebir'i dolduran binlerce Kayseriliye hitaben şunları söyledi;

"Sabah namazında bizleri buluşturan Allah'a hamdolsun..."

Genç kardeşlerim, çocuk arkadaşlarım Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun. Allah'a ne kadar hamd etsek azdır. İnsan hayata bir kez gelir. Yaratılmışların içinde seçilmişler topluluğu olarak tabiatın, kainatın, pek çok insanların gaflet uykusuna yattığı bir zamanda gafletten uyanabilmeyi, Kabe'nin şubesi mescide gelebilmeyi, huzurda kıyamda durabilmeyi, huzurda rukua varabilmeyi, kendisine yaklaştıran secdeye varabilmeyi lütfettiği için Allah'a ne kadar şükretsek azdır.

"Her fecir, insanlık için yeni bir doğuştur..."

Allah'ın nimetlerini saymaya kalkışırsanız sayamazsınız. En büyük nimeti Allah'ın bize verdiği en büyük nimet İslam'dır. Hamdolsun, şükrolsun. Fecir vaktindeyiz. Fecir vakti Allah'ın and içerek değer verdiği bir vakit. 'Fecre andolsun ki' diye başlar fecir suresi. Bu vakit insanoğlu için yeni bir doğuştur. Akşam uykuya yattığımız her uyku bir ölüm, her fecir ise bir doğum, bir doğuştur.

"Sabah namazı, fecir vaktinin Kuran'ıdır..."

Allah der ki, güneşin hareketlerine göre namaz kılınız. Güneş'in batışından gecenin oluşuna kadar. Ancak bu namazlar içinde birisi var ki, Allah ona 'fecir vaktinin Kur'an'ı' diyor. Çünkü sabah okuduğunuz Kur'an'a Allah'ın bütün melekleri şahit olur. Allah'ın murakabe melekleri vardır. Onların bütün hepsinin şahit olduğu vakit fecir vaktidir. Hamdolsun melekler, fecir vaktinde bizi Allah'ın huzurunda görüyorlar.

"Sabah namazını hakkıyla eda eden Allah'ın zimmetindedir..."

Sevgili Peygamber'imiz, 'sabah namazını hakkıyla eda eden Allah'ın zimmetindedir' buyurur. Eğer sabah namazını Allah'ın mescidinde birlikte kılmanın faziletini bilseydiniz gücünüz yetmediğiniz zamanlarda sürünerek gelirdiniz. Genç kardeşlerim, aziz gençler, kendinizi bu nimetten hayatınız boyunca mahrum etmeyin. Çocuk arkadaşlarım, büyüyünce hayatınız boyunca kendinizi bu büyük güzel nimetten hiçbir zaman mahrum etmeyiniz. Allah bizi bundan mahrum etmesin. En büyük mahrumiyet bu güzelliğin farkında olmamaktır.

"Halep'te yapılan zulmü seyretmek zillettir..."

Bu fecir vaktinde, bu icabet vaktinde Halep'te binaların altından çıkarılmaya çalışılan çocukları unutmak mümkün müdür? Ashabı uhdud sadece tarihte olmadı. Allah Kur'an'da 'Kahrolsun o insanlara ki iman eden insanları ateş dolu hendeklere koyup yaktılar. Etraflarında oturup o müminlere yapılan işkenceleri seyredenlere de yazıklar olsun' buyuruyor. Yine bir ayetinde yüce Allah buyuruyor ki, 'O insanlardan intikam almalarının bir sebebi vardı Allah'a iman etmeleri. Her kim mümin erkek ve kadınlara işkence yaparsa ve sonra da tövbe etmeden bu dünyadan ayrılırsa onlar için yakıcı bir cehennem azabı vardır.' Allah yeryüzünde zulme maruz kalmış bütün kardeşlerimizi o kötülüklerden kurtarsın. Bizi de o kardeşlerimize yapılanları seyretme gibi bir zilletten muhafaza eylesin.

Binlerce Kayseriliinin camii doldurduğu sabah namazı programına, 67 ülkeden yaklaşık 300 uluslararası İmam Hatip ve ilahiyat öğrencisiyle birlikte çeşitli liselerden yüzlerce genç katıldı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.