1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Saat tamirciliği mesleği unutuluyor
Saat tamirciliği mesleği unutuluyor

Saat tamirciliği mesleği unutuluyor

Düzcede çocuk yaşta başladığı saat tamirciliği mesleğinde 35 yılı geride bırakan İdris Topuz, artık gençlerin bu tip mesleklere rağbet göstermediğini ve mesleklerinin yavaş yavaş ölmeye başlamasından yakındı.

A+A-

Düzcede 10 yaşında çırak olarak saat satışı yapan bir işyerinde çalışmaya başlayan 45 yaşındaki İdris Topuz, unutulmaya başlayan mesleğinde 35 yılı geride bıraktı. Topuz, çocuk yaşta öğrenmeye başladığı mesleğinin unutulmaya başlaması nedeniyle çırak dahi bulamamaktan yakındı. Gaziantep Caddesindeki işyerinde her gün saat tamir eden Topuz, mesleğinin en genç ve son temsilcilerinden biri olduğunu söyleyerek, Geriden çırak gelmediği için bizler mesleğin son temsilcileri sayılabiliriz. Tüketime alışan ancak üretmeyen bir gençlik yetişiyor. Çocuklar ilk ve ortaokul olmak üzere 8 yıl, 4 yıl da lise ile birlikte 12 yıl okula gidiyorlar. En küçük çocuk 16 yaşından sonra okula devam etmese dahi bu yaştan sonra bir çocuğa eğitim vermek ve meslek öğretmek çok zor oluyor. Meslek liselerinde ve çıraklık eğitim merkezlerinde de mesleğin tam öğretildiğine inanmıyorum. Buralar sadece diploma alabilmek için açılmış kurumlar. Meslek, çıraklığını yapacağın işin tozunu yutarak öğrenilir. Bu yüzden çırak bulmakta zorlanıyoruz. Mesleğimiz yavaş yavaş ölüyor. Biz sadece kendi çocuklarımıza işi öğretmenin çabası içindeyiz. İnşallah kendi çocuklarımız öğrenirse mesleğimiz devam eder dedi.

Çinden gelen ve piyasada 5 TL ile 20 TL arasında satılan ucuz saatlerin ömrünün kısa olduğunu vurgulayan Topuz, Alınan ucuz saatler en fazla bir ay dayanıyor. Bu sebeple vatandaşlarımız defalarca saat almak zorunda kalıyorlar. Ayrıca bazı saatlerin kordonları ve metal kısımları insanlarda alerjik durumlar oluşturuyor diye konuştu.

haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.