• Ankara12 °C
  • İstanbul13 °C
  • İzmir15 °C
  • Antalya18 °C
  • Trabzon18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, Lenin heykellerini kaldırıyor
22 Kasım 2012 Perşembe 07:23

Rusya, Lenin heykellerini kaldırıyor

Rusya’da Bolşevik Devrimi önderi Vladimir Lenin’in heykelleri tüm kentlerden ve kasabalardan kaldırılacak

Rus Liberal Demokrat Partisi’nin (LDPR) Başkan Yardımcısı Aleksandr Kurdyumov, Lenin heykellerinin müzelere taşınmasını yerlerine de başka tarihi isimlerin heykellerinin konulmasını önerdi. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev’in başkanı olduğu iktidardaki Birleşik Rusya partisi öneriye sıcak bakıldığını açıkladı. Kurdyumov da heykellerin bakımının pahalı olduğunu ve düzenlenen saldırılar nedeniyle müzelerde daha iyi korunacaklarını söyledi. 2009’da bir Lenin heykeline karşı düzenlenen bombalı saldırıya tepki gösteren Rusya Komünist Partisi ise Kurdyumov’un önerisine karşı çıktı.

Referandum olabilir

Partinin üst düzey yetkililerinden Sergey Obukhov, “Lenin Rusya Federasyonu’nun kurucusudur. ABD’de George Washington neyse Rusya’da da Lenin odur” dedi. Heykellerin kaldırılmasında ısrarcı LDPR de  referandum düzenlenebileceğini belirti. Lenin’in ölmeden önce kendisi için anıt yapılmaması isteğine rağmen dikilen heykellerden Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’da bulunanı geçen ay Sovyetler Birliği dönemindeki baskıları temsil ettiği öne sürülerek törenle kaldırılmıştı.

Milliyet

YORUMLAR
gaste
a.intp
hangi gurubun gastesi bunlar gazete olmalarını bekliyorum.
23 Kasım 2012 Cuma 02:41
Habercilik tarzınız
Arif Yazar
Kesinleşmemiş haberleri lütfen kesin ifadeli başlıklarla vermeyin. Kaldırma kararı alınmamış, sadece teklif edilmiş. Belki kaldırılır, belki kaldırılmaz. Geçen günlerde de "Devrim kanunları kalkıyor" gibi bir başlığınız vardı. Orada da aynı durum söz konusuydu. Sadece gündeme gelmiş bir konuyu olmuş gibi haberleştirmeniz hakkaniyete sığmaz, okuyucuyu yanıltmayın lütfen. Güvenilirliğinizin ve ciddiyetinizin zedelenmemesini ben şahsen çok önemsiyorum, bizzat sizlerden de aynı hassasiyeti beklemek hakkımdır diye düşünüyorum.
22 Kasım 2012 Perşembe 14:40
DARISI MÜSLÜMANLARA
Muzaffer Alev
50 milyon Rus' u birbirine öldürten sahte kahraman'i Ruslar anlamislar. Ingiliz kolonistlerin islam ülkelerinde yaptirdiklari gizli sömürgecilik heykelleride kaldirilir insallah. insanlarin ekmege ve huzura ihtiyaci var. Sahte supermenlere ihtiyaci yok. Palavrayla peynir gemisi yürümüyor... Müslümanlar hemen uyanmazlarsa kendileride yüce dinleride yok olacak...
Muzaffer Alev Kopenhag
22 Kasım 2012 Perşembe 14:32
KARİKATÜR
IŞİDi yönlendiren parmak
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Risale Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.312.492 06 88 / Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA
Web Hosting Sağlayıcı:    Kaliteweb Hosting