1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Risale-i Nur'un ilk defa çoğaltıldığı bina restore ediliyor
Risale-i Nur'un ilk defa çoğaltıldığı bina restore ediliyor

Risale-i Nur'un ilk defa çoğaltıldığı bina restore ediliyor

150 yıllık binan Risale-i Nur tarihi açısından önemli bir yere sahip

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

İnebolu'da Bediüzzaman Evi ve Risale-i Nur Müzesi olarak kullanılacak olan 150 yıllık tarihi bina, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek.

Bediüzzaman Said Nursi'nin Kur'an tefsiri olan Risale-i Nur eserlerinin teksir makinası ile ilk kez basıldığı, çoğaltıldığı İnebolu Camikebir Mahallesi'ndeki tarihi bina Barla Platfromu tarafından sahibinden satın alındıktan sonra Antalya Büyükşehir Belediyesine hibe edildi. Belediye ise ihale ederek firma ile sözleşme imzaladı ve 420 gün içinde restorasyonun bitmesi konusunda anlaştı.

Barla Platformu Başkanı ve Isparta Milletvekili Said Yüce, İnebolu’da restore edilecek tarihi evin tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu ve İnebolu’ya yurt içi ve yurt dışından birçok ziyaretçinin geleceğini ifade etti. Yüce, şunları söyledi:

“Bediüzzaman Said Nursi 1936-1943 yılları arasında dönemin Bakanlar Kurulu kararıyla Kastamonu’da mecburi ikamete tabi tutulmuştur. Bediüzzaman, Ayetü’l-Kübra, Münacaat ve Hasbiye Risalesi gibi önemli eserlerini Kastamonu’da bulunduğu yıllarda telif etmiştir. İnebolu’da restore edilecek olan 150 yıllık tarihi ev de o dönemde Bediüzzaman Hazretlerinin İnebolu’daki talebelerinden Merhum Nazif Çelebi ve Oğlu Selahaddin Çelebi’ye aitti. Şu anda hiçbiri hayatta olmayan birçok İnebolu kahramanı, Kur’an tefsiri olan Risale-i Nurların elle yazılması ve teksir makinesiyle çoğaltılması işlerinde bu evde çok önemli vazifeler gördüler. Kurtuluş Savaşı’nda milli mücadeleye silah ve mühimmat sevkiyatında önemli görevler yapan İnebolu, 1930 ve 1940’lı yıllarda Anadolu’nun manevi inşası ile ilgili hizmetler açısından bu evde çok önemli görevler ifa etti. Bu evde yazılıp çoğaltılan eserler Isparta gibi İnebolu’dan da Anadolu’nun her köşesine ulaştırıldı. Milyonlarca insanın imanlarının kurtularak dünya ve ahiret saadetlerinin teminine vesile oldu. Restorasyon bitince Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kastamonu Milletvekillerimiz, Kastamonu Valimiz, Belediye Başkanımız onlarla beraber törenle inşallah hizmete girecek."

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.