• Ankara3 °C
  • İstanbul10 °C
  • İzmir11 °C
  • Antalya11 °C
  • Trabzon9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Risale-i Nur Derneği: Sadeleştirme olmamalı
13 Şubat 2012 / 09:02

Risale-i Nur Derneği: Sadeleştirme olmamalı

Risale-i Nur'un Hukukunu Muhafaza Derneği, Risale-i Nur’un sadeleştirilmesine karşı çıktı

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-Risale-i Nur'un Hukukunu Muhafaza Derneği, Risale-i Nur’un sadeleştirilmesine karşı çıktı. 2011 yılında Adana’da kurulan dernek Risale-i Nur’la ilgili her türlü gelişmeyi takip ederek gerekli girişimlerde bulunmayı kendine misyon edinmiş.

Risale Haber’e konuşan dernek başkanı Muhammed Salar, amaçlarının Nur gönüldaşları arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamak olduğunu söyledi. Salar, “Risale-i Nur meşrepleri arasında İttihad oluşmalı. Bu kolay bir iş değil ondan önce metinde birlik oluşmalı. Kur’an’ın büyük manevi tefsiri Risale-i Nur orijinal basımının sağlıklı anlaşılması için metin birliği sağlanmalı” dedi.

SADELEŞTİRME NİYE DOĞRU DEĞİL ANLATMALIYIZ

Risale-i Nurun mesajlarını tatbik ve tasdik etmek, Risale-i Nurun aleyhinde ve lehinde yayın ve yayımları inceleyip gerektiğinde cevapları ile birlikte kamuoyunu bilgilendirmek yönünde çalışmaları olduğuna belirten Salar, sadeleştirme çalışmalarını da eleştirdi. Bediüzzaman Said Nursi’nin talebelerinin bu konuda yaptığı açıklamaya katıldıklarını ifade eden Salar, “Bununla birlikte Nur talebesi olamayan geniş bir kitleyi de ikna ve ispat edici çalışmalar yapılmalı. Karşılıklı izah ve ispat şeklinde yaparsak diğer gruplar ve meşrepler sadeleştirmenin niçin doğru olmadığı konusunda en azından fikir sahibi olurlar” şeklinde konuştu.

LEM'ALAR'DAN EDİNDİKLERİMİZ DENSE DAHA DOĞRU

Dernek yetkilisi Bahattin Doğan da sadeleştirilmiş Lem’alar’ı incelediğini ve karşılaştırmalar yaptığını ancak çok kıymetli manaların kaybolduğunu söyledi. Doğan, “Buna sadeleştirilmiş Lem'alar yerine Lem'alardan edindiklerimiz denilse daha isabetli olacaktır” dedi.

YORUMLAR
Sadeleştirme, Risale-i Nur mesleğine aykırıdır
mikail
Sadeleştirme, Risale-i Nur mesleğine aykırıdır.
Risale-i Nur'un Hukukunu Muhafaza Derneği ile yapılacak çalışmalar İnşallah olumlu sonuç doğuracaktır. Bu şekilde bazı insanlar hakikatleri daha iyi anlayacaklardır.
07 Ağustos 2012 Salı 17:39
artik yûreklerdeki yangin sônsun
ali daglar
degerli abiler sadelestirilme olmamali demekle bu sadelestirme isine girisen insanlarin geri adim attacaklarina inanan kalmadi artik daha fazla zaman harcamadan hukuki surec baslatilmali . her gecen saniyede daha fazla buyuyen ve yûrekleri yakan bir yangin ile karsi karsiyayiz bu alevi sôndûrmek hepimizin gôrevidir!
13 Şubat 2012 Pazartesi 22:16
kim başkasının eserine kendi ifadelerini yazabilir
nihat uluer
AZİZ KARDEŞLERİM DAVA AÇIN.KİMSE ANONİM ESERLERİ BİLE DEGİŞTİREMEZ KALDIKİ risalei nurun müellifi belli ve maddi manevi varisleri mevcut.daha olmadı üstadımız risalei nur talebesi risalei nuru kendi malı gibi görür diyor siz hakiki nur talebeleri zaten kitaplar sizin.dava açacagınızı beyan edin dava masraflarınızı hesabınıza gönderecegim.BEN dostum belki kardeş olabilirim benim içim yanıyor ey hakiki talebeler bu meseleyi basit görmeyin başınızı evradınızdan kaldırın basit gördünüz mesele çok ehemniyetlidir.safderunluk etmeyin kendi hakkınızdan vaz geçebilirsiniz ama umumun hakkından vaz geçemezsiniz.biz nurun talebesi olmazsak CENABI ALLAH(c.c.)ona hakiki talebeleri gönderir sebebler dairesinde tembellik etmeyelim başkası düşünsün istibdadın yadigarıdır işi birbirimize havale etmeyelim.ben risalei nuru nasıl bulduysam evledımda bunu hak ediyor.eline tahrif edilmiş(bir eserin aslının bozulup isminin ve müellifinin isminin yazılması tahriftir türkce Ezanda oldugu gibi)gelirse...
13 Şubat 2012 Pazartesi 15:58
KARİKATÜR
İbadethaneye bulaşan ahtapot
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Risale Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.312.492 06 88 / Faks : | Haber Yazılımı: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA
Web Hosting Sağlayıcı:    Kaliteweb Hosting