1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Rektörden başörtüsü yasak değil açıklaması
Rektörden başörtüsü yasak değil açıklaması

Rektörden başörtüsü yasak değil açıklaması

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Bağcı, "Bu olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, gereği süratle yapılacaktır" dedi

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
Pamukkale Üniversite'sinde mezuniyet belgesi almak için başvuran öğrencilerden vesikalık fotoğraf isterken yanına "sakalsız ve başörtüsüz" olması gerektiği konusundaki not soruşturma konusu oldu.
 
Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, belgenin geçmiş dönemde hazırlandığını ve geçersiz olduğunu belirterek, "Bu olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, gereği süratle yapılacaktır" dedi.
 
Rektör Bağcı'nın açıklaması şöyle:
 
Bireyin iç dünyasındaki dini duygu ve inanışların dış dünyaya yansıması özgürlüklerin gereğidir. Anayasa'nın 15'inci maddesinde savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde dahi kimsenin din, vicdan, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağı ve bunlardan suçlanamayacağı açıkça belirtilmiştir.
 
Başörtüsü serbest olmadan diğer özgürlükler yapay ve anlamsız olmakta; bütün insan hakları, demokrasi, eşitlik söylemleri havada kalmaktadır. Din ve vicdan özgürlüğü başta olmak üzere bütün özgürlüklerin ilk ve en önemli eşiği başörtüsü özgürlüğüdür.
 
Bu bağlamda üniversitemizde öğrencilerimiz, öğretim üyelerimiz ve çalışanlarımız inançlarının gereğini yerine getirmektedirler.
 
Geçmiş dönemde hazırlanmış ve geçersiz olan belgede, başörtüsüz ve sakalsız fotoğraf istendiği ibaresi yer almaktadır. Oysa üniversitemiz diplomalarında fotoğraf bulunmamaktadır. Gerek mezuniyet belgesinde gerekse diplomalarımızın hazırlanmasında, fotoğraf istenmemektedir.
 
Bu olayla ilgili soruşturma baslatılmış olup, gereği süratle yapılacaktır.
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
İlgili Haberler