1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Rabbimiz Mescid-i Aksa'yı işgalcilerden kurtarmayı nasip eyle
Rabbimiz Mescid-i Aksa'yı işgalcilerden kurtarmayı nasip eyle

Rabbimiz Mescid-i Aksa'yı işgalcilerden kurtarmayı nasip eyle

"Yüce Rabbimiz ilk kıblegahımız olan Mescid-i Aksa'yı işgalcilerin istilasından kurtulmayı bütün ümmeti Müslüman'a nasip eylesin"

A+A-
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Yüce Rabbimiz ilk kıblegahımız olan Mescid-i Aksa'yı işgalcilerin istilasından kurtulmayı bütün ümmeti Müslüman'a nasip eylesin" dedi.
 
İstanbul müftüsü olarak da görev yapan, Türkiye'nin 5. Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen, İl Müftülüğü, Üsküdar Belediyesi ve Marmara Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen sempozyumda anıldı. 
 
Üsküdar Belediyesi Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "Ömer Nasuhi Bilmen Sempozyumu"nun açılış konuşmasını, Diyanet İşleri Başkanı Görmez yaptı.
 
Ömer Nasuhi Bilmen'i rahmet ve minnetle andığını ifade eden Görmez, Anadolu topraklarının vatan edinildiği günden bugüne, bu toprakların dini ve manevi hayatına hizmet eden, ilmin kaynağı olmuş Ömer Nasuhi Bilmen gibi büyükleri rahmetle yad ettiğini dile getirdi.
 
Bu toplantıyı düzenleyenlere teşekkür eden Görmez, şunları söyledi:  
 
"(Ömer Nasuhi Bilmen) Hocamız, bütün diyanet işleri başkanlarının hocası konumundadır. Her bir diyanet işleri başkanının farklı ve güzel meziyetleri olmuştur, fakat iki hocamız var ki bunlar Ahmet Hamdi Akseki ve Ömer Nasuhi Bilmen hocalarımız. Bizler itikadı, ibadeti ve ahlakı onlardan öğrendik. Elbette diğer hocalarımızın da payı var ancak bu hocalarımız sadece başkanlık ve müftülük yapmadılar. Bu Hocalar milletin en zor zamanlarında, milletin çocuklarına dini ilim konusunda kaynak oldular." 
 
Milyonlarca insanın itikadı, Bilmen'in kitaplarından öğrendiğine dikkati çeken Görmez, insanların İslam'ın güzel ahlakını da bu kitaplarda öğrendiğini anlattı.
 
Diyanet İşlerinde önceki başkanların ne gibi süreçler yaşadığını öğrenmek için özlük dosyalarını incelediğini dile getiren Görmez, şöyle konuştu:
 
"Eski Diyanet İşleri başkanlarımız ne tür sıkıntılar çekmiş ve başlarından neler geçmiş, öğrenmek için resmi yazılar üzerinden incelemelerde bulundum. Sadece Ömer Nasuhi Bilmen hocanın dosyalarında Milli Birlik Komitesinden ve Cumhurbaşkanlığından gelen şikayetleri dikkate aldığımızda ne tür çileler çekildiğini net bir şekilde görebiliyoruz. 27 Mayıs 1960'ta yapılan darbe sonrası Diyanet İşleri Başkanlığına atanan Ömer Nasuhi Bilmen, sadece 9 ay başkanlık görevi yürütmüştür. Başkanlık süresinin bu kadar kısa olmasının sebebi gizlidir ve bir yerlerde yazmaz ancak hocamızın görev süresince kayıt tutulan iki büyük defter incelendiğinde yaşanan durumlar aydınlığa kavuşmaktadır."
 
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ömer Nasuhi Bilmen'in görev süresinin, darbe sonrası ezan ve Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okutulmasına karşı verdiği haklı mücadeleden ötürü kısa sürdüğünü ifade etti.
 
"İslam toplumları tarihin en zor sürecinden geçiyor" 
 
İslam toplumlarının tarihin en zor sürecinden geçtiğine dikkati çeken Görmez, "Yüce Rabbimiz bütün alemi İslam'a vahdet şuuru ve Ümmet Bilinci lütfetsin. İlk kıblegahımız olan Mescid-i Aksa'yı işgalcilerin istilasından kurtulmayı bütün ümmeti Müslüman'a nasip eylesin" ifadelerini kullandı. 
 
Ömer Nasuhi Bilmen'in kabri ziyaret edildi
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, sempozyum öncesi, Ömer Nasuhi Bilmen'in Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı'ndaki kabrini de ziyaret etti.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum