1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Psikolojik destek, kanser tedavisini olumlu etkiliyor
Psikolojik destek, kanser tedavisini olumlu etkiliyor

Psikolojik destek, kanser tedavisini olumlu etkiliyor

Kanser tanısı; hasta ve yakınlarına sırasıyla şok, tepki, hastalığı kabul etmeme ve uyum sorunlarını beraberinde getiriyor.

A+A-
Uzmanlar, bu süreci kolaylaştırmak için hastanelerde kanser destek gruplarının kurulmasını öneriyor.
Kanser tanısı; hastaların hayatlarına sadece fiziksel rahatsızlıklar değil, psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Tanıyla, tedaviyle ilgili endişeler, kemoterapinin ya da radyoterapinin fiziksel yan etkileri, geleceğe ilişkin belirsizlik, değişen yaşam düzeni psiko-sosyal mutluluğu tehdit ediyor. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden psikolog Deniz Erden, "Kanser tedavisi, tanıyı öğrenme aşamasından kabullenmeye, tedaviye uyum göstermekten psikolojik olarak güçlü hissetmeye kadar birçok ruhsal değişimi kapsayan bir süreç. Bu nedenle kanser tedavisinin en önemli adımlarından biri psikolojik destek." dedi.
 
KANSERLE MÜCADELEDE PSİKOLOJİK DESTEK ÖNEMLİ
 
Kanser hastası olanlar veya yakınlarının, bu yeni düzene uyum sağlamakta zorluklar yaşayabildiğini belirten Erden, şu bilgileri verdi: "Diğer yandan, uzun ve yorucu olan tedavi süreci boyunca yaşanan yoğun stres, kaygı duyguları bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkileyebilmekte. Yaşanan zorluklarla başa çıkmada psikolojik destek almak tedaviye yardımcı olmayı sağlıyor. Psikolojik destek sürecinde yer alan bireysel terapi ve destek grup çalışmalarında, kendi duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilme becerileri, kanser hastası olmaktan kaynaklanan damgalanma sorunundan kurtulma, yakın çevreye aşırı eleştirel veya devamlı neşeli görünme çabalarından vazgeçme, çaresizlik duygusunu azaltma yönünde çalışmalar yapılıyor."
 
Özellikle destek gruplarının, onkolojide tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu belirten psikolog Erden, şöyle devam etti: "Bu gruplar sayesinde hastalar yalnız olmadıklarını hissediyor, mevcut tıbbi gelişmeler, kanser tedavi yöntemleri ve yan etkiler hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bununla birlikte, diğer insanların kanserle nasıl baş ettiklerini görme ve kendisiyle karşılaştırabilme imkânı bulabiliyor. Bu destek programları sayesinde hastaların endişeleri ve gelecek kaygılarıyla baş etmeyi öğrenmeleri sağlanıyor."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.