1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Polis Özel Harekat Parkuru ne zaman olacak? PÖH Mülakat tarihleri
Polis Özel Harekat Parkuru ne zaman olacak? PÖH Mülakat tarihleri

Polis Özel Harekat Parkuru ne zaman olacak? PÖH Mülakat tarihleri

10 bin Polis Özel Harekat alımları için pek çok vatandaş heyecanlı. 250 binden fazla insanın başvurduğu Polis Özel Harekat Başvuru sonuçları merak ediliyor. Sonuçların açıklanmasından sonra Fiziki Yeterlilik Parkuru'na da geçilecek. Peki ne zaman?

A+A-

Polis Özel Harekat Alımları 2016 yılında başlamak üzere. Başvuruların bitmesi ile birlikte büyük bir heyecan başladı. 10 Bin Kişi için kontenjan açılan Polis Özel Harekat Alımları, Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezleri tarafından yürütülecek.

2016 yılındaki PÖH Alımları yoğun ilgi gördü. 285 bin adayın başvurduğu söylenen 10 Bin Polis Özel Harekat Alımları için başvurular 14 Kasım'da sona erdi. 14 Kasım'dan beri aradan 10 gün geçmesine rağmen başvuru sonuçları açıklanmış değil. Bu da pek çok kişinin merakının artmasına neden oluyor. İnternette sıkça; 10 Bin Polis Özel Harekat Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Polis Özel Harekat Parkuru ne zaman olacak? PÖH Fiziki Yeterlilik parkuru nasıl olacak? PÖH mülakat tarihleri gibi cümleler ve sorular aranıyor.

Fiziki Yeterlilik Parkuru, PÖH Alımlarındaki en önemli şartlardan biri. Parkuru geçemeyenler Polis Özel Harekat olma hayallerine veda edecek. Mülakatlar bu yüzden çok önemli. Fakat Parkur'un kurulması için öncelikle Başvuru Sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

10 Bin Polis Özel Harekat Başvuru Sonuçları ne zaman açıklanacak?

2016 yılı için Polis Özel Harekat Başvuruları 14 Kasım'da sona erdi. Fakat aradan geçen 10 güne rağmen sonuçları hala açıklanmadı. 2015 yılındaki PÖH Alımlarında sonuçlar 5 gün sonra açıklanmıştı. Fakat bu sene geçtiğimiz yıllara nazaran 2 kat fazla başvuru oldu. Bu yüzden sonuçların açıklanmasının gecikmesi doğal.

Fakat Polis Akademisinden sonuçların ne zaman açıklanacağına dair resmi bir açıklama da gelmiş değil. Sonuçlar açıklandığı an http://www.pa.edu.tr/ adresinden öğrenilebilecek. Sonrasında mülakatlar için süreç başlayacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra Fiziki Yeterlilik Parkuru için çağrılar başlayacak.

Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak?

Mülakat tarihlerinin açıklanmasının akabinde verilen özel harekat parkuru bilgisinin, geçtiğimiz yıla benzer olması beklenmektedir. İşte geçtiğimiz yıl adaylara verilen özel harekat parkuru bilgisi ve görseli;

 

Özel harekat başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak PÖH parkuru ve mülakat tarihi

1) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtası boyu 2.5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçrama için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. İçerisine basmadan geçilen her bir lastik için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir. İç genişliği 17 inch    (43.18 cm) olan lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır. Lastikler yatırıldığında yüksekliği 18 cm olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında adaylar, 30 kg (15x2) ağırlığında iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladıkları noktaya bırakacaktır. 

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa ardından ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaklardır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.
5) Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre aralığında) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 95 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metre)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, devirme ve düşürme için bitiş süresine (2) saniye ceza olarak ilave edilecektir.

NOT 1: Herhangi bir istasyonu yapmayan aday elenir.
NOT 2: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar, spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

2015 yılı POMEM Özel Harekat Giriş Sınavının bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge ve kondisyon açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, komisyon üyelerinin kararları doğrultusunda yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM Özel Harekat fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir. Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru 48 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar yönetmelik gereği 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrenci adayı olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.  

Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır."

 

Risalehaber.com

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.