1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak? Parkur nasıl geçilir?
Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak? Parkur nasıl geçilir?

Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak? Parkur nasıl geçilir?

10 Bin Polis Özel Harekat Başvuruları bitti. Başvuruların bitmesi ile birlikte gözler mülakatlara çevrildi. Şimdi pek çok Özel Harekat'ın Fiziki Yeterliliği için hazırlanıyor. Sporlara ağırlık verenler, Özel Harekat Parkuru nasıl olacak? sorusunu soruyor.

A+A-

Polis Özel Harekat alımları Polis Meslek Eğitim Merkezleri tarafından yürütülecek. Bu sene 3 Kasım'da başlayıp, 14 Kasım itibari ile sona eren PÖH Başvuruları yoğun ilgi gördü. 280 bin aday Polis Özel Harekat olabilmek için Polis Akademisine başvurdu. Başvurusu kabul edilip, şartları karşılayabilen adayları Polis Özel Harekat'ın Fiziki Yeterlilik telaşı sardı. Pek çok kişi Fiziki Yeterliliğe erişebilmek için spor yapmaya başladı.

Mülakat tarihi ve PÖH Parkuru şu sıralar en çok aranan olguların başında geliyor. Polis Özel Harekat olmak için Ağustos Ayı'ndan beri bekleyen adaylar, şimdi Polis Özel Harekat Mülakatları ne zaman? Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak? Polis Özel Harekat Parkuru zor mu? PÖH Parkuru nasıl geçilir? gibi soruların yanıtlarını arıyor.

PÖH Mülakatları ne zaman yapılacak?

10 bin Polis Özel Harekat Alımı için şüphesiz ki en önemli aşamalardan biri mülakatlar. KPSS ve Askerlik şartı'nın bulunmadığı, 28 yaş altı en az lise mezunu adayların başvurabildiği Polis Özel Harekat için Mülakat tarihi henüz açıklanmadı. Fakat çoğu kişiye göre 20 Kasım'dan sonra açıklanması bekleniyor.

Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak?

Polis Özel Harekat olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu ise, fiziki yeterliliğin sınandığı PÖH Parkuru. Bu sene PÖH Parkuru'nun geçtiğmiz yıl ile aynı olması bekleniyor.

Polis Özel Harekat Parkuru ise şu şekildedir;

"27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde 7 etap ile toplamda 70 metre parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak:

1) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtası boyu 2.5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçrama için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. İçerisine basmadan geçilen her bir lastik için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2)

saniye ilave edilecektir. İç genişliği 17 inch (43.18 cm) olan lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır. Lastikler yatırıldığında yüksekliği 18 cm olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında adaylar, 30 kg (15x2) ağırlığında iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladıkları noktaya bırakacaktır.

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa ardından ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaklardır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

5) Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre aralığında) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 95 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metre) üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, devirme ve düşürme için bitiş süresine (2) saniye ceza olarak ilave edilecektir.

NOT 1: Herhangi bir istasyonu yapmayan aday elenir.

NOT 2: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar, spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

Burada hız ve güç iki önemli detay olarak karşımıza çıkıyor. Hız için, mülakatlara kadar geçecek vakitte bol bol koşular yapmanızı öneririz. Her koşunuzda biraz daha hızlı olmaya çalışın, özellikle kısa mesafeli koşular yapmaya dikkat ediniz. Kısa mesafede ne kadar hız yapabildiğinizi her seferinde test edin. Bacak kaslarınızı güçlendirebilecek bazı antrenmanlar yapmanız da size faydalı olabilir.

Güç antrenmanları için ise omuz ve kol kaslarınızı güçlendirecek bazı hareketler yapabilirsiniz. Bu hareketler için kalan vakitte bir spor salonuna abone olmanız önerilir.

Polis Özel Harekat Parkuru'nun resimli gösterimi ise şu şekildedir;

21.jpg

Risalehaber.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.