1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Polis Özel Harekat Başvuru Sonuçları açıklandı mı? PÖH Sonuçları ne zaman açıklanacak?
Polis Özel Harekat Başvuru Sonuçları açıklandı mı? PÖH Sonuçları ne zaman açıklanacak?

Polis Özel Harekat Başvuru Sonuçları açıklandı mı? PÖH Sonuçları ne zaman açıklanacak?

10 bin Polis Özel Harekat Alımları, 2016 yılının son aylarına adeta damga vurdu. Alımları POMEM'ler tarafından yürütüleek Polis Özel Harekat'a 300 bine yakın başvuru oldu. Şimdi gözler başvuru sonuçlarında... PÖH Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

A+A-

10 Bin Polis Özel Harekat Başvuruları geçtiğimiz Ay'ın ortasına doğru sona erdi. Polis Özel Harekat olmak isteyen yüzbinlerce gencimiz başvurularını yaptı ve sonuçları beklemeye koyuldu. Özel Harekatçı olmak için aranan ilk şartlar ise Erkek olmak ve 28 Yaşına girmemiş olmak olarak belirlenmişti.

Başvuruların ertesinde pek çok kişi özel harekat parkuru için hazırlanmaya başladı. Ülkemizdeki pek çok yerde PÖH Parkurunun benzerini kurarak, Fiziki Yeterlilik Mülakatlarına adayların hazırlanmasını sağlayan yerler mevcut.

Polis Özel Harekat Başvuruları 2016 yılında adeta patlama yaptı. Önceki yıllara oranla başvurular 2 kat fazla artmış durumda. Bu yüzden bekleyiş bu sene daha heyecanlı geçiyor. İnternette pek çok kişi; "Polis Özel Harekat Başvuru sonuçları açıklandı mı? PÖH Başvuruları ne zaman açıklanacak? PÖH Parkuru ne zaman olacak? Polis Özel Harekat Mülakatları ne zaman olacak?" gibi soruların yanıtlarını arıyor.

10 Bin Polis Özel Harekat Başvuru Sonuçları açıklandı mı?

1 Aralık 2016 itibari ile PÖH Başvuru sonuçları henüz açıklanmış değil. Polis Akademisi'nin resmi hesaplarında da ne zaman açıklanacağına dair bir açıklama veya bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıllardaki başvurulara oranla, bu sene 2 kattan fazla başvuru olduğu için sürecin gecikmesi normal olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda başvuru sonuçları 5 gün içinde açıklanmıştı. Bu sene süreç 3 hafta kadar uzadı. Fakat Aralık Ayı'nın ikinci haftasının sonuna doğru başlaması beklenen mülakatlar ve fiziki yeterlilik mülakatları düşünüldüğünde, sonuçların 1 haftaya kadar açıklanması olası.

Sonuçlar açıklandığı an http://www.pa.edu.tr/ sitesinden duyurulacak.

Polis Özel Harekat mülakatları ve parkuru için gerekli bilgiler başvuru sonuçları ile birlikte duyurulacak. Fakat parkur'un geçtiğimiz yıllar ile aynı olması bekleniyor.

Polis Özel Harekat Parkuru nasıl olacak?

Polis Akademisinin sitesinde geçtiğimiz yıllar için duyurulan Parkur'un özellikleri şu şekilde;

"27 metre uzunluğunda ve 14 metre eninde 7 etap ile toplamda 70 metre parkurda yapılacak hareketlerle ilgili olarak:

1) Aday “BAŞLA” komutu ile çizgiyi geçtiği anda süresi başlayacaktır. İlk etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa sola sıçrama hareketi yapacaktır. Sıçrama tahtası boyu 2.5 metre, yüksekliği 40 cm ve genişliği 20 cm olacaktır. Sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçrama için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

2) Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) sıçrayarak geçecektir. İçerisine basmadan geçilen her bir lastik için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir. İç genişliği 17 inch    (43.18 cm) olan lastikler çapraz ve birbirine bağlı şekilde olacaktır. Lastikler yatırıldığında yüksekliği 18 cm olacaktır.

3) Ağırlık taşıma etabında adaylar, 30 kg (15x2) ağırlığında iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladıkları noktaya bırakacaktır. 

4) Sağlık topuna dokunma hareketinde adaylar iki nokta arasında yerde duran sağlık toplarından koşu istikametinde önce ikinci topa ardından ilk topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 kez dokunuş yapacaklardır. Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

5) Düz takla hareketinde aday, yer minderinde öne doğru (1) defa düz takla atacaktır.

6) Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (1.5 metre yüksekliğinde ve 2.5 metre aralığında) dışından dolaşılarak tamamlanır. Her bir eksik geçiş için ceza karşılığı olarak bitiş süresine (2) saniye ilave edilecektir.

 

7) Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm ve alttan geçilecek engel yüksekliği 95 cm olup engeller arasındaki mesafe 2 metre)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur. Engel etabında her bir eksik geçiş, engeli hatalı geçme, devirme ve düşürme için bitiş süresine (2) saniye ceza olarak ilave edilecektir.

NOT 1: Herhangi bir istasyonu yapmayan aday elenir.

NOT 2: Fiziki yeterlilik sınavına girecek adaylar, spor malzemelerini yanlarında getireceklerdir.

2015 yılı POMEM Özel Harekat Giriş Sınavının bir aşaması olan fiziki yeterlilik aşamasında polislik mesleğini icra edecek adayların denge ve kondisyon açısından polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, komisyon üyelerinin kararları doğrultusunda yukarıda belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM Özel Harekat fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir. Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru 48 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar yönetmelik gereği 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik sınavı komisyonu başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrenci adayı olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat sınavına geçemezler.  

Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır."

Risalehaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.