1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Peygamberimiz Cemaatle Kaza Namazı Kılmıştır
Peygamberimiz Cemaatle Kaza Namazı Kılmıştır

Peygamberimiz Cemaatle Kaza Namazı Kılmıştır

Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, İslam'da kaza namazı olmadığı gibi bir düşünce bulunduğunu, Hz. Peygamber (sas)'in kaza namazı kıldığını bildirdi.

A+A-
Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, İslam'da kaza namazı olmadığı gibi bir düşünce bulunduğunu, Hz. Peygamber (sas)'in kaza namazı kıldığını bildirdi. Hz. Muhammed'in cemaatle kaza namazı kıldığını dile getiren Nursaçan, Ramazan ayının kılınamayan namazların kaza edilmesi adına iyi bir fırsat olacağını aktardı.
 
Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, bazı insanların kaza namazının nasıl kılındığı ile ilgili farklı görüşlere sahip olduğunu hatta 'İslam'da kaza namazı yok' gibi düşüncenin dile getirildiğini hatırlattı. İslam'da kaza namazının var olduğunu, Hz. Peygamber'in kaza namazı kıldığını vurgulayan Nursaçan, "Sevgili Peygamberimiz (sas) Hayber'in fethinde ve Hendek'te, Tebük'te kılamadıkları namazı cemaatle kılmışlardır. O zaman biz de kılamadığımız namazları kaza edeceğiz. Vaktinde kılamadığınız namazları hesap edeceksin. 6 ay namaz kılamadım ve bunu hesap edeceksiniz. 6 ay namaz borcunu bir takvimle her gün her namazın arkasından bir vakit kılmak suretiyle kaza edersem, 6 ayda bunları bitiririm diye düşünebilirler." dedi.
 
Nursaçan, Hz. Peygamber'in hayatı boyunca iki kez oturarak namaz kılmak zorunda kaldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi: "Peygamber Efendimiz bir defasından attan düştüler. Hurma kütüğüne çarptığı için sağ ayağı sıyrıldı. Bir ay oturarak namaz kıldığı oldu. Vefatına yaklaşan günlerde de oturarak namaz kılmıştır. Allah Resulü cemaati hiç ihmal etmiyordu. Sahabe kiram yatsı namazını kılacak. Peygamber arkasında namaz kılmak ne mutluluk. Efendimiz 'namazı kıldırayım' diye son hastalığı döneminde soğuk su ile duş yapıyor. 'Zindeleşip de kıldırabilir miyim' diye. Bir, iki, üç, dört defa yapıyor. Kıldıramayacağını anlayınca 'Ebu Bekir kıldırsın' diyor. Ayşe annemiz müdahale ediyor: Hayır babam kıldırmasın' diyor. 'Neden' diye soruyorlar. 'Babam yufka yürekli insan. Peygamberin makamına geçince duygulanır ağlar. Kur'an okurken zaten ağlar. Cemaat sesini duyamaz. O nedenle kıldırmaz' diye cevap veriyor. Efendimiz, 'Tartışma istemiyorum. Söyleyin Ebu Bekir kıldırsın' ifadesini söyler. Kendisi de tatlı bir tebessümle sahabeyi seyrediyor. Ashabı kiram da 'Peygamber Efendimiz'i son gördüğümüz tablo oldu' diyor. Ashabı kiramın cemaatle Hazreti Ebu Bekir'in arkasında namaz kılışlarını tatlı tebessümle seyrettiğini görüyoruz."
 
'ORUÇTA NİYETİN ASIL MESELESİ KALPTİR'
 
Necmettin Nursaçan, bazı kişilerin 'sahura kalkmadığı için tutacağı oruca niyetlenemediği, bu nedenle orucun geçersiz olacağı' düşüncesine sahip olduklarını ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: "Niyet önemlidir. Niyetin asıl meselesi kalptir. Kalbimiz biliyor ki sahura kalksak da kalkmasak da yarın oruç tutacağız. Bu niyettir yarın için. Dilimizle söylememiz de ayrıca sevaptır. 'Yarınki orucu tutmaya niyet ettim' diyebiliriz. Ama asıl niyet kalbin bilmesidir, niyetidir."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.