1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Petrol 94 milyar doları uçurdu
Petrol 94 milyar doları uçurdu

Petrol 94 milyar doları uçurdu

Düşen petrol fiyatları nedeniyle, OPEC ülkelerinin toplam petrol gelirleri geçen yıl 94 milyar dolar azaldı. OPEC üyelerinin petrol ihracından elde ettiği toplam gelir, 2013'te 824 milyar dolarken geçen yıl 730 milyar dolara geriledi.

A+A-

ABD Enerji Enformasyon İdaresine (EIA) göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) 2014 yılında petrol ihracından elde ettikleri toplam gelir, bir önceki yıla göre yüzde 11 düştü.
Geçen yıl petrol ihracından toplam 730 milyar dolar gelir elde eden örgüt üyeleri, 2013'de ise petrol satışlarından 824 milyar dolar elde etmişti.

Örgüt üyeleri içinde en büyük düşüş Suudi Arabistan'ın gelirlerinde oldu. Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ve ihracatçısı konumundaki ülkenin, petrol ihracından elde ettiği gelirler, geçen yıl 246 milyar dolarla kartel içinde yaklaşık üçte birlik payı alsa da 2013'e göre 32 milyar dolar azaldı.

Irak ve Ekvator'un gelirleri göre değişmezken, en büyük oransal düşüş ise Libya'nın gelirlerinde görüldü. İç karışıklıklar ve DAEŞ saldırıları nedeniyle petrol üretimi olumsuz etkilenen Libya'nın ham petrol ihracından elde ettiği gelir, söz konusu dönemde yaklaşık yüzde 69 azalarak 29 milyar dolardan 9 milyar dolara geriledi.

Bu yılın ilk iki ayında ise OPEC ülkeleri petrol ihracından toplam 58 milyar dolar elde etti. Suudi Arabistan 19 milyar dolarlık geliriyle yine ilk sırada yer aldı.

EIA'ya göre, petrol fiyatlarının 2015'de değişmemesi ve kartelin toplam üretim hacmini artırmaması durumunda, üye ülkelerin petrol ihracından elde ettikleri toplam gelir 380 milyar dolara gerileyebilecek. Buna karşılık 2016'da petrol fiyatlarının toparlanacak ve OPEC ülkelerinin toplam ham petrol ihraç gelirlerinin 515 milyar dolara yükselecek.

İran'ın gelirleri, örgütün, petrol ihracından elde ettiği toplam gelirleri içine dahil edilmedi.

Petrol fiyatları, küresel talebin düşük olması ve piyasalardaki arz fazlası nedeniyle geçen haziran ayından bu yana yaklaşık yüzde 50 değer kaybetti. OPEC, 27 Kasım'da yaptığı olağan toplantıda, düşen petrol fiyatlarını engellemek için üretimi kesme kararı almamış ve fiyatlar düşmeye devam etmişti.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.