1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ortak kitapları Kur'an
Ortak kitapları Kur'an

Ortak kitapları Kur'an

Türk, Afgan ve Suriyeli çocuklar birlikte Kur'an-ı Kerim öğreniyor Ortak kitapları Kur'an...

A+A-
Manisa'nın Gülgün Hatun Dere Mescidinde Yaz Kur'an kursuna katılan Suriyeli ve Afgan öğrenciler bir taraftan dini bilgiler alırken bir taraftan da Türk kültürüne adapte olmaya çalışıyor.
 
Manisa'nın Şehzadeler ilçesindeki Gülgün Hatun Dere Mescidinde bu yaz hava sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesi nedeniyle çocuklara Yaz Kur'an kursu mescidin girişindeki gölgelik alanda veriliyor. Dere mescidinin 20 yıllık imam hatibi Mehmet Köse, çimlerin üzerinde serin bir ortamda çocuklara ders verdiklerini belirterek şöyle konuştu: "Bugün burada yapılan hurma dağıtım olayı da çocukların kendilerine vermek istemiş olduğumuz İslami şuurla bir paralellik gösteriyor. Kendilerine hurma dağıtıyoruz yani bir Ramazan şuurunu aşılamak istiyoruz. Ramazan öncesi her gün kahvaltılarını sabah burada sponsor kardeşlerimiz vasıtasıyla veriyorduk ama Ramazan'da kestik. Bunun sebebi Ramazan ayında yemenin, içmenin Ramazan ayına hürmetsizliğin dinimizde caiz olmadığı, yasak olduğunu çocuklara vermek için bunu yaptık.'
 
Kurslarında 30 civarında öğrencinin Kur'an-ı Kerim öğrenmek için geldiğini söyleyen Köse, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kurslarımızda Suriye'nin Halep şehrinden 5-6 Suriyeli, Afganlı 5-6 öğrencimiz var. Bunlara bizim Türk öğrencilerimizle kaynaşmayı, dayanışmayı, kardeş olma şuurunu veriyoruz. Bizim memleketimize sığınmış olan bu çocuklara dini bilgiler vermek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yabancı çocuklara dini bilgiler vermenin yanında teneffüs aralarında Türkçeyi öğretiyoruz.'
 
Suriyeli öğrenciler bir yıldır Türkiye'de olduklarını ve Türkiye'yi çok sevdiklerini söylerken henüz 6 aydır Manisa'da olan Afgan kardeşler ise Manisa'dan başka bir yere gitmek istemediklerini belirtti.
 
Bu arada çocuklara haftanın 3 günü hurma dağıtımı yapan hayırsever Ramazan Avcal isimli esnaf bu hayrın Ramazan boyunca süreceğini kaydetti.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.