1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Orman Atıklarından Enerji
Orman Atıklarından Enerji

Orman Atıklarından Enerji

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteğiyle enerjide dışa bağımlılığı azaltacak örnek bir proje hayata geçiriliyor.

A+A-
BAKA’nın 2014 Mali Destek Programı’ndan destek alan Antalya’da faaliyet gösteren Akdeniz Ahşap'ın, dışa bağımlı petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil menşeli enerji kaynaklarına alternatif olarak ithalatı azaltacak biyokütle enerjisi çevre dostu kabul edilen ‘pelet’ üretimi gerçekleştireceği belirtildi. Çevrenin korunması ve enerjide dışa bağımlığın azaltılmasına sağladığı katkılarla pelet üretiminin, orman atıkları zenginliğini değerlendirmesinde örnek olmasının hedeflendiği kaydedildi.Batı Akdeniz’in ormanlarında ince dallar, tepeler, kökler, kabuklar, kozalaklar, orman altı örtüsü ve çalı türlerinin kesilmesinden çıkan atıklar, BAKA’nın desteklediği projeyle biyokütle enerjisine dönüşerek enerjide dışa bağımlığın azalmasına katkı sağlayıp örnek oluşturacağı belirtildi.
 
Antalya’da faaliyet gösteren Akdeniz Ahşap Endüstrisi’nin ‘İleri Teknoloji Makineler ile Çevreci ve Ekonomik Yakıt Üretim Tesisi Projesi’nin, BAKA’nın 2014 Mali Destek Programı’ndan destek almaya hak kazandığı, projenin uygulanma sürecinin Akdeniz Ahşap Endüstrisi Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Odyakmaz ile BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in imzalaması ile başladığı bildirildi.
 
Enerji kaynakları petrol, doğalgaz, kömür gibi fosil menşeli kaynaklar açısından Türkiye’nin dışa bağımlı olduğunu ve enerji ihtiyacının yüzde 78’inin ithalat yoluyla karşılandığını hatırlatan Akdeniz Ahşap Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Odyakmaz, ithalat bağımlığını azaltmak amacıyla gerçekleştirilen projeye verdiği destek ve bölge iş dünyasına kazandırdığı vizyon için BAKA’ya teşekkür etti.
 
BÖLGEDE ÖNCÜLÜK EDECEK
Projeyle Avrupa Birliği’nin desteklediği ve önümüzdeki yıllarda ülkemizde de kullanımının devlet tarafından desteklenmesini beklenen biyokütle enerjisi ‘pelet’in üretimine bölgemizde öncülük etmek istediklerini belirten Odyakmaz, şu bilgileri verdi:
 
“Antalya, Isparta ve Burdur’u içeren TR61 Bölgesi’nde örnek olmak istiyoruz. Akdeniz Ahşap, üretim kapasitesini, üretim verimliliğini, karlılık oranını, pazar payını, ürün kalitesini, cirosunu ve rekabet gücünü dikkate değer ölçülerde artırmanın yanı sıra üretim maliyetlerini de önemli miktarda düşürmeyi amaçlamaktadır. Biyokütle enerjisi ‘pelet’in üretimine bölgede öncülük edilecek. Özellikle pelet tesisinin kurulmasıyla hem firma adına yeni ürün gamı oluşturulmuş olacak hem de ülkemizin ithal ettiği ve karşılığında döviz ödediği petrol, sıvılaştırılmış petrol gazı, doğal gaz ve kömür yerine, 5900 kcal enerji verimliliğinde yüzde 0,7 kül oranı ve yüzde 0,2 kükürt atık oranı ile ‘yaklaşık sıfır’ çevre kirliliğindeki ‘pelet’ ürünü ile ülkemizin de döviz açığına ve çevrenin korunmasına ayrıca katkı sağlayacak. Tesis ve makinelerde çalıştırılmak üzere 12 kişiye istihdam sağlanacaktır.”
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.