1. HABERLER

  2. 2010 BEDİÜZZAMAN ETKİNLİKLERİ

  3. Okuma hızınızı üç katına çıkartacak uygulama
Okuma hızınızı üç katına çıkartacak uygulama

Okuma hızınızı üç katına çıkartacak uygulama

Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan yeni bir uygulama ile kelimeleri okuma hızının 2 ila 3 kat arasında artacağı ifade edildi.

A+A-

Nisan ayında Samsung Galaxy S5 ve akıllı saat Gear 2‘lerde çıkması beklenen uygulama ile gözün kelimeleri en uygun tanıma noktası bulunuyor ve kelime okumada daha az zaman harcanması sağlanıyor. Uzmanlar programın işleyişinin belirli sistematikler üzerine kurulduğunu belirterek İbranice ve Arapça dışındaki dillerde soldan sağa yapılan okumalarda insanın gözünün her bir kelimede en uygun noktayı aradığını belirtti.

En uygun tanıma noktası olarak adlandırılan bu durum ile gözleriniz kelimede bir noktaya kilitleniyor ve metnin anlamını zihninize kaydediyor. Daha sonra beyne gönderilen sinyallerle birlikte kelime anlamı tamamlanıyor. Fakat bu işlem sırasında gözleriniz okuma süresinin yüzde seksenini bir sonraki kelimeye bakarak harcıyor. Ve sadece kalan yüzde 20’lik kısım okuduğunuz kelimeyi algılıyor. Program sayesinde kelimelerin uygun tanıma noktaları belirli bir hizaya göre diziliyor ve siz bu sayede kelime okumada daha az zaman harcıyorsunuz.

HER KELİME İÇİN ODAKLANMA NOKTASI FARKLI

Uzmanlar bu olayı bir başka örnekle şu şekilde açıklıyor: Her kelime için odaklanma noktası farklıdır. Basitçe düşünecek olursak bir kelime uzadıkça göz, ideal tanıma noktasını bulmak için daha fazla zaman harcamak zorunda kalıyor. Ve en uygun tanıma noktası kelimelerde belirli bir düzene göre sıralanmadığı takdirde siz kelimeleri okumak için daha fazla zaman harcamış oluyorsunuz. İşte program sayesinde her bir kelimenin en uygun tanıma noktası bir merkezde belirli sistematiğe göre sıralanıyor ve siz okumak için daha az zaman harcamış oluyorsunuz.

Başlarda bu size biraz zor gelse de özellikle küçük ekranlı telefonlarda kelimeleri okumanız daha da kolaylaşmış oluyor. Program ile web siteleri, videolar ve birçok alanda okuma hızını arttırmayı planlayan uzmanlar programı bu alanlarda da kullanıma sunmayı planlıyor.

İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.