1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Nur talebelerini FETÖ ile bir tuttu TBMM'ye şikayet etti
Nur talebelerini FETÖ ile bir tuttu TBMM'ye şikayet etti

Nur talebelerini FETÖ ile bir tuttu TBMM'ye şikayet etti

CHP'li Atilla Sertel, ayet ve hadis başta olmak üzere Risale-i Nur'u da amaçlarına alet eden FETÖ'yü Nur talebeleri ile bir tuttu

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, FETÖ'yü bahane ederek Nur talebelerini suçladı. Sertel, Allah'a iman, ahiret inancı ve namaz konusunda çalışmalar yapan gençleri FETÖ'cülere benzetti. Ayet ve hadis başta olmak üzere Risale-i Nur'u da amaçlarına alet eden FETÖ'yü Nur talebeleri bir tutan Sertel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi.

DHA'nın geçtiği haber şöyle:

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, darbe girişimi ardından özellikle eğitim kurumlarındaki cemaatçileri temizlemeye çalıştığını öne sürdüğü Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Fethullah Gülen cemaati benzeri diğer yapılanmaların okullardaki faaliyetlerine göz yummaya devam ettiğini iddia etti. Sertel, İzmir merkezli Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nden aldığı özel izinle lise ve dengi okullarda son 2 yılda 'Milli, Manevi ve Ahlaki Değerleri Koruma Bilinci ile Kitap Okuma Alışkanlığının Kazandırılması' konusunda konferans verdiğini, FETÖ benzeri yapılanma içinde faaliyet gösterdiğini, konferanslarda, Fethullah Gülen Cemaati'nin de başucu kitabı olarak bilinen Risale-i Nur'dan övgüyle söz ederek, öğrencilere tavsiye edildiğini savundu. 

CHP'li Atila Sertel, "İslam'dan önce kız çocuklarının diri diri gömülmesi, Allah'ın varlığına işaret eden deliller" ve benzeri örneklerle öğrencilere çağrıda bulundukları ve namaza davete ettiklerini söyledi.

Türkiye'deki tüm lise dengi okullarda konferanslar düzenleyen Sözler Köşkü İlim ve Kültür Derneği üyeleri, izin dilekçesinde amaçlarını "Gençlerin idrak, yaşayış ve anlayış seviyelerine uygun olan anlatımlarla, milli manevi ve ahlaki konularda duyarlı, bilinçli ve topluma faydalı gençlerin yetişmesini sağlamak" olarak açıkladığını belirten Sertel, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Atila Sertel, şunları söyledi:

"Hükümet bir taraftan Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili öğretmen, öğrenci, kitap demeden temizlik yapıyor. Diğer taraftan Risale-i Nur kitabını başucu kitabı olarak tanıtan, haftalık sohbet toplantılarıyla liseli gençleri kendi içlerine çeken, okul çıkışlarında çocukların adeta önlerini keserek onlara çeşitli dini sorular yönelten, kişilerin Allah inancını sorgulayan ve namaza davet eden yapılarıyla Fethullah Gülen cemaatinin alt kolu imajı çizen bu derneğe göz yumuyor. Bakanlıktan ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nden aldıkları özel izinle dernek adı altındaki bu cemaat yapılanması okullarımızda cirit atıyor. Fethullah Gülen cemaatine yıllarca göz yumarak ülkemizi darbenin eşiğine getiren hükümet yetkilileri, anlaşılan o ki akıllanmamışlar. Sütten ağızları yanmamış olacak ki başka oluşumlara göz yummaya devam ediyorlar. Okullarımıza bilimin dışında, akılcı, çağdaş öğretmenlerin dışında hangi adla olursa olsun, kimsenin girmesine izin verilmemelidir."

Konuyla ilgili İzmir'deki öğretmen ve velilerden çok sayıda şikayet aldığını belirten Atila Sertel, şöyle dedi:

"Bu iş, sadece FETÖ üyelerini temizlemekle bitmez. Birini temizlerken diğerine göz yumarsanız, yarın onlar da başka bir kalkışmada bulunabilirler. Her zaman dile getirdiğimiz gibi devletin hiçbir kurumunda hangi adla veya hangi amaçla olursa olsun hiçbir cemaat yapılanmasına müsaade edilmemelidir. Çıkış noktası, bilim ve liyakat olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerimizin ilim ve ahlaktan yoksun olduğu mu düşünüyor da böyle bir konferansa izin veriyor."

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum