1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Narkotimler görev başında
Narkotimler görev başında

Narkotimler görev başında

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgenin ardından polis, yeni eğitim yılının başlamasıyla okullarda resmi ve sivil ekipler görevlendirildi, Yunus Polisleri devriye görevi yaptı.

A+A-
İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgenin ardından polis, yeni eğitim yılının başlamasıyla okullarda yoğun güvenlik tedbiri aldı. Okullarda resmi ve sivil ekipler görevlendirildi, motosikletli Yunus Polisleri okul önlerinde devriye görevi yaptı.
 
Yeni eğitim-öğretim yılı başladı, ilk ve ortaöğretimde 16 milyon 400 bin öğrenci ile 873 bin öğretmen ders başı yaptı. İçişleri Bakanlığının, okullarda uygulanacak güvenlik tedbirlerine ilişkin yayımladığı genelge üzerine polis, okullarda yoğun güvenlik önlemleri aldı.
 
Okul yönetimi ve velilerin güvenlik sorunlarını paylaşacakları irtibat görevlisi "Okul Polisi" uygulamasına devam edildi. Her okuldan sorumlu bir polis memuru görevlendirildi. Okullarda resmi ve sivil ekipler görevlendirildi, motosikletli Yunus Polisleri okul önlerinde devriye görevi yaptı. 
 
Okulla ilgisi bulunmayan kişiler, okul çevresinden uzaklaştırıldı. Seyyar satıcıların okul çevresinde satış yapmaları engellendi. Polis, servis araçlarıyla şoförlerin evraklarını da denetledi.
 
Uyuşturucuyla mücadele
 
İçişleri Bakanlığı, son zamanlarda çocuklar için ciddi tehlike oluşturan başta sentetik cannabinoid (Bonzai) adlı kimyasal özellikli uyuşturucu madde olmak üzere diğer uyarıcı ve uyuşturucu madde bağımlılığı ile zararlı alışkanlıklarla mücadele amacıyla hazırlanan genelgelerle alınan tedbirler aksatılmadan uygulanmasını da istedi.
 
Bakanlık genelgesinde, okul güvenliğinin sağlanmasına yönelik ilgili kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, çocukların ruhsal ve bedensel gelişimini korunması, uyuşturucu, uyarıcı ve uçucu maddelerle mücadele, öğrencilerin suçtan ve şiddetten korunması ile eğitim kurumlarının çevresinde alınacak önlemlerle ilgili uygulamalar sıralandı.
 
Buna göre, İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurullarınca alınan tedbirler gözden geçirilerek görülen eksiklikler giderilecek ve ilave tedbirler alınacak. Uyuşturucuya ilişkin tedbirlerin denetlenmesi amacıyla mülkiye ve polis başmüfettişlerinden oluşacak izleme ve denetleme grubu kurulacak.
 
Narkotimler görev başında
 
Okullarla hiçbir ilgisi bulunmayan öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini tehdit eden, eğitim öğretim hizmetlerinin yürütülmesine engel olan kişiler okul çevresinden uzaklaştırılacak. 
 
Narkotik polisinin yürüttüğü "NARKOTİM" projesi kapsamında uyuşturucunun arzını önleme odaklı tespitler yaygınlaştırılacak. Polis bu tespitler doğrultusunda operasyonlar yapacak.
 
Metruk binalar yıkılacak
 
Okul çevresinde gıda ürünü satan büfe, lokanta gibi işletmeler, ilgili kurumlarla işbirliği yapılarak, sağlığa uygunluk yönünden denetlenecek.
 
Okul servis araçlarının zorunlu şartlara uygunluğu hassas bir şekilde kontrol edildikten sonra uygunluk belgesi verilecek ve sık sık denetim yapılacak. 
 
Okulların yakın çevresinde bulunan metruk ve yıkılacak derecede tehlike arz eden binaların, evsiz kişiler tarafından barınma yeri olarak kullanılmasının önlenmesi için yıkım işlemlerinin yapılması sağlanacak.
 
MOBESE ve sokak lambaları
 
Okul çıkış saatlerinde, okul çevresindeki ana cadde ve sokaklarda bulunan lambaların çevreyi kapsayacak şekilde aydınlatması ve çalışır vaziyette bulundurulması sağlanacak. MOBESE kameraları izleme noktaları belirlenirken okulların giriş ve çıkışları ile öğrencilerin okula gidiş geliş için kullandıkları güzergahlar göz önünde bulundurulacak. 
 
Okul servis şoförü, muavini ve hostesi, kantin görevlisi gibi öğrencilerle aynı ortamda bulunan kişilerle ilgili gerekli inceleme ve araştırmalar titizlikle yapılarak genel güvenlik yönünden risk teşkil edebileceği değerlendirilen şahısların bu yerlerde görev yapmaları okul yönetimiyle irtibata geçilmek suretiyle engellenecek.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.