1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Myanmar 209 Müslümana vatandaşlık verebildi
Myanmar 209 Müslümana vatandaşlık verebildi

Myanmar 209 Müslümana vatandaşlık verebildi

Myanmar şiddet olaylarından dolayı yurdundan ayrılmak zorunda kalmış 209 Müslümana vatandaşlık verdi

A+A-
Myanmar dün şiddet olaylarından dolayı yurdundan ayrılmak zorunda kalmış 209 Müslümana vatandaşlık verdi. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Arakan'da yaşayan Müslümanların vatandaşlık istekleri daha önce reddedilmişti. Vatandaşlık verilenlerden 40'ı Arakanlı ve büyük çoğunluğu da Kamanlılar olarak bilinen bir Müslüman azınlıktan.
 
Arakan'daki yaklaşık bir milyon Müslümandan geriye sadece 140 bin kişi kaldı. Geri kalan yüzbinlerce insanın bir kısmı öldürüldü ve büyük bir kısmı da uzun zamandır yaşadıkları topraklardan göç etmek zorunda kaldılar.
Myanmar hükümeti ve bir çok kişi Arakanlıların 'Bengal' yani Bangladeş'ten yasadışı şekilde gelmiş göçmenler olduklarını iddia ediyordu ancak Arakanlılar bölgede çok uzun yıllardır yaşıyorlar.
 
Myanmar göçmen bürosu yetkilileri yaptıkları açıklama da 1,094 Müslümanın vatandaşlık edindirme pilot programına alındığını belirtti.
 
Arakan kanaat önderlerinden Aung Win bir çok Arakanlının vatandaşlık edinme başvurusunun kabul edilmediğini çünkü onların Bengal olarak sayıldıklarını söyledi. Arakanlılar şuan hala vatansız. Ne içinde uzun yıllardır yaşadıkları Myanmar onları vatandaş olarak kabul ediyor ne de iddia edildiği gibi komşu ülke Bangladeş vatandaşlık veriyor.
 
New York menşeli İnsan Hakları Gözlemcisi David Mathieson izlenimlerini aktarırken Myanmar hükümetinin Arakanlıların haklarını korumaktan ve bu konuda sorumluluk almaktan kaçındığını söyledi. Mathieson ayrıca şuan yapılanların uzun vadeli yardım ve kalkındırma yolu olmadığını ve sadece sistemsel olarak bir azınlığın suistimal edildiğini belirtti.
 
Dünya Bülteni 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.