1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mütekabileyet uygulaması girişleri düşürdü
Mütekabileyet uygulaması girişleri düşürdü

Mütekabileyet uygulaması girişleri düşürdü

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, İran'a yönelik uygulamaya konulan mütekabiliyet uygulaması girişleri düşürdü.

A+A-
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, İran'a yönelik uygulamaya konulan mütekabiliyet uygulamasının ardından İran taşıtlarının ikili, transit ve boş girişler dahil Türkiye girişinin düştüğü bildirildi.Bazı basın yayın organlarında "Türkiye'nin ihracatı durdu, meydan İran tırlarına kaldı" şeklinde haberler üzerine Bakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.İran tarafının Türk taşıtlarından 480 avro, Tahran'a gidiş-dönüş yapan araçlardan ise 450 avro akaryakıt fiyat farkı adı altında ücret tahsil ettiği hatırlatılan açıklamada, Bakanlığın yaptığı tüm girişimlere karşın, İran'ın bu tutumundan vazgeçmediği ifade edildi. İran'ın uyguladığı haksız tutum karşısında bakanlığın, 10 Ekim 2014'ten itibaren mütekabiliyet uygulaması kapsamında İran tırlarından aynı ücretlerin alınmasına karar verdiği belirtildi.İran'ın 11 Ekim 2014 tarihinde akaryakıt fiyat farkını iki katına çıkarması üzerine, yine mütekabiliyet esasları çerçevesinde, aynı uygulamanın hayata geçirildiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 10 Ekim 2014 tarihinde İran'a yönelik uygulamaya koyduğu mütekabiliyet uygulaması akabinde İran taşıtlarının ikili, transit ve boş girişler dahil ülkemize girişi düşmüştür. Uygulamamız sonucu özellikle İran'ın ülkemize boş girişleri durma noktasındadır. Şöyle ki; 10 Ekim-16 Ekim 2014 tarihleri arasında toplamda 725 İran tırının ülkemize giriş yaptığı; bunun 517 adedinin transit amaçlı olduğu, 208 taşımanın ikili olarak yapıldığı ve bunun da sadece 12 adedinin boş taşıma olduğu anlaşılmıştır. İkili bazda yapılan taşımaların çoğu Doğu Beyazıt antrepolarına boşaltılan taşımalar şeklindedir.Boş taşıt girişlerinin azalması ise iki ülke arasındaki akaryakıt fiyat farkından kaynaklanan suistimalleri de önlemiştir. İran tırlarının ülkemize giriş ve çıkışlarının belirgin şekilde düşmesine rağmen, Türk tırlarının İran'a giriş-çıkış sayılarının düşmediği görülmektedir. 9 Ekim 2014 günü 354 Türk tırı Gürbulak-Esendere Sınır kapılarından giriş-çıkış yapmışken, mütekabiliyet uygulamasına başlandığı gün olan 10 Ekim günü 487 tır, 15 Ekim günü 505 ve 16 Ekim günü 406 tır giriş-çıkış yapmıştır."
 
- Alternatif güzergahlar
 
Mütekabiliyet uygulamasıyla da yetinilmeyerek alternatif ulaşım yollarını kullanmak için tedbirler alınmaya başlandığı bildirilen açıklamada, bu kapsamda doğuya yönelik Türk ihracatının bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için taşıtların Sarp ve Türkgözü sınır kapılarına yönlendirildiği ifade edildi. Gürcistan, Azerbaycan ve Hazar Denizi üzerinden diğer ülkelere taşıma yapılabilmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada, 16 Ekim'de 444'ü Sarp, 18'i Türkgözü sınır kapısından olmak üzere 462 Türk tırının çıkış, 326 Türk tırının giriş yaptığı belirtildi
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.