1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Müslüman olmayanların eğittiği imam namaz kıldıracak!
Müslüman olmayanların eğittiği imam namaz kıldıracak!

Müslüman olmayanların eğittiği imam namaz kıldıracak!

Avusturya'da yürürlüğe giren İslam yasasında değişiklik tasarısı, Müslümanları tehdit olarak gören bir zihniyetle kaleme alınıyor.

A+A-
Bir Avusturya İslamı öngören tasarı 'eşitlik' ilkesine, 'örgütlenme', 'dini öğretme ve ugulama', 'din ve inanç' özgürlüğüne darbe vuran maddelerle dolu.
 
Avusturya hükümeti tarafından 2 Ekim'de meclise gönderilen İslam Yasa Tasarısı'na yönelik tartışmalar sürüyor. Ülkede yaşayan 500 bin Müslümanın pratikte kullandığı bazı haklara hukuki güvence getiren tasarı, aynı zamanda İslam cemaatinin finansman sağlama, dernek kurma ve dinin uygulama gibi haklarının engellenmesine yol açacak maddelerin eklenmesi tepkilere neden oldu.
 
Tasarıda en fazla eleştirilen maddelerin başında 'Yurt dışından gelen finansmanın yasaklanması' bulunuyor. Söz konusu maddenin, Protestan, Yahudi ve Katoliklere uygulanmadığı için anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtiliyor.
 
DERNEKLERE ALTI AY SÜRE
 
Tasarıya göre, 6 ay içinde bütün Müslüman dernekler kapatılacak ve kamu tüzel kişiliği kazanacak. Bu maddenin Müslüman derneklerin denetim ve kontrol altına alınması amacıyla getirildiği ve 'dernek kurma özgürlüğüne' aykırı olduğu ifade ediliyor.
 
Tasarıda, cemaate, 'ihbar ve bilgi verme yükümlülüğü' getiren madde ise diğer dini cemaatlere uygulanmadığı için eşitlik ilkesine aykırı olarak değerlendiriliyor.
 
'GAYRİMÜSLİM HOCALAR' DÖNEMİ
 
Tasarıya göre, 'Üniversitede İslam teoloji dersi verilmesi ve bu eğitimi almış kişilerin camilerde görev alması' öngörülüyor. Bu madde 'Camilerde müslüman olmayan profesörlerin eğiteceği imamlar görev yapacak' yorumlarına neden oluyor.
 
Tartışılan bir diğer madde ise 'her cemaatin kendi dini kaynaklarını Almanca olarak' sunması. Bu maddenin Almanca olmayan Kur'an-ı Kerim gibi dini kaynakların yasaklanması anlamına gelebileceği ileri sürülüyor.
 
Derneklere kilit vurulacak
 
Ttasarıda derneklerin kapatılıp kamu tüzel kişiliği verilerek bir cemaat altında birleştirilmek isteniyor. Salzburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Öğretim Üyesi ve Avukat Dr. Metin Akyürek, 'Amaç bu derneklerin kontrol altına alınması olarak görülüyor. Oysa bu amacı mevcut dernek yasası da sağlayabilirdi' dedi . Akyürek, 'Devletin yasaları dindarı da dinsizi de bağlar ama dinin temeli, milliyet değil, dinin kendisidir. Avusturya topraklarına has bir İslam yoktur, lakin dinin milliyeti olmaz' diye konuştu.
 
Finansmana sıkı denetim
 
Salzburg Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi ve İslamafobi Uzmanı Dr. Ferid Hafız ise tasarıdaki 'yurt dışından finansman yasağı' maddesinin 'Müslüman organizasyonların dini faaliyetlerini finanse edebilmek için ülke dışından para almalarının yasaklanması' anlamına geldiğini ifade etti. Hafız, ' Avusturya , devlet güdümlü kendi Avusturya İslamını yaratmaya çalışıyor. Bununla dışarıdan gelecek herhangi bir muhtemel etkiyi ortadan kaldırmak istemektedir' dedi.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum