1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Müslüman oldu askıya alındı
Müslüman oldu askıya alındı

Müslüman oldu askıya alındı

Fransa'da, aşırı sağcı Ulusal Cephenin (FN) belediye meclisinden bir üyesi İslamiyet'i seçince parti tarafından üyeliği askıya alındı.

A+A-
FN'in 22 yaşındaki genç üyesi Maxence Buttey'in, kısa bir süre önce Müslüman olması ve bunu bir video ile duyurması sonucunda, parti yönetimi, Buttey'in, 'kendi dinini başkalarına zorla empoze etmesi (!) nedeniyle bölgesel komite üyeliğinin geçici süreliğine askıya alındığını' duyurdu. Paris'in banliyölerinden Seine-Saint-Denis'ten seçilen Buttey, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki resmi hesabından suçlamalara cevap verdi. Buttey, bir süredir İslamiyet'i araştırdığını ve Kuran-ı Kerim'den çok etkilendiğini sonucunda Müslüman olduğunu, hiç kimseye herhangi bir dayatmada bulunmadığını bildirdi.
 
Partinin Seine-Saint-Denis Bölge Sorumlusu Jordan Bardella ise kendilerinin güya herhangi bir dinle sorunu olmadığını ancak bunun siyasi bir araç şeklinde kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Buttey, parti üyelerine, Kuran-ı Kerim'in bilimsel mucizelerinden örneklerin bahsedildiği bir video yollamış ve kendisinin de Müslüman olduğunu duyurmuştu.
 
GÖÇMENLERİN DRAMI SÜRÜYOR
 
Fransa'nın kuzeyindeki liman kenti Calais'de İngiltere'ye geçmek için gün sayan göçmenler, çadırlarda zor bir yaşam mücadelesi veriyor. Yaklaşık 15 yıldır devam eden Calais şehrindeki göçmen sorunu, son zamanlarda 2 bin 500 kişinin kente yığılması ve ırkçı Ulusal Cephe (FN) partisi lideri Marine Le Pen'in bölgede tansiyonu yükselten açıklamaları dikkatleri bu bölgeye çekti. Afganistan, Sudan, Eritre, İran başta olmak üzere siyasi ve ekonomik nedenlerle ülkelerini terketmek zorunda kalan kaçak göçmenlerin Avrupa'daki son çile noktası Calais'de insanlık dramı devam ediyor.
 
Avrupa'nın birçok ülkesinde aradıklarını bulamayan ya da son çare olarak İngiltere'ye yasadışı yollarla girmek isteyen göçmenler, Manş Denizi'nden adaya geçen tırlara gizlice binip geçmek umuduyla derme çatma naylon çadırlarda, havaları soğumaya başlarken zor koşullar altında bekleyişlerini sürdürüyor. Fransa, geçen hafta Calais kentine 100 kişilik takviye güvenlik ekibi gönderme kararı aldı. Bu karar sonrasında artan kontrollerden dolayı, kentteki göçmenlerin İngiltere'ye geçme ümidi azaldı.
 
Kente gelen ırkçı Le Pen ise hem hükümeti hem de ana muhalefet partisini eleştirerek, kalıcı çözümün Schengen vizesinin askıya alınmasından geçtiğini savunuyor. Calais'de üç göçmen kampı, Mayıs ayında polis tarafından uyuz salgını gerekçe gösterilerek boşaltılmıştı.
 
Minare rahatsız ediyor!
 
Fransa'nın Bretonya bölgesindeki Quimper kentinde yaşayan Türk göçmenlerin yaptırmak istediği caminin minareli olması nedeniyle belediyeden inşaat izni alınamamasına yönelik tepkiler büyüyor. Kentteki Türk Kültür Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, 'belediyeden, yasalara saygı gösterip, gerekli izni kendilerine vermelerini beklediklerini' söyleyerek 'Belediyenin minare inşasına karşı çıkması yasalara aykırı' diye konuştu. 'Fransa'da vatandaşların dini ibadetlerinin anayasa tarafından güvence altına alındığını' kaydeden Yılmaz, belediyeden ayrıcalık beklemediklerini, sadece yasaların kendileri için de uygulanmasını istediklerini ifade etti.
 
Belediye yetkililerinin cami inşaatında öngörülen minareyi uzun bulduklarını, bunun kısaltılması veya tamamen kaldırılması yolunda kendilerine gayriresmi bir şekilde baskıda bulunduklarını belirten Yılmaz, bunu kabul etmedikleri için inşaat ruhsatı taleplerinin geri çevrildiğini ve yeni proje sunmalarının istendiğini anlattı. Kentteki minareli cami projesi dün bir grup ırkçının düzenlediği gösteriyle de protesto edilmişti. Sayıları 100'ü geçtiği belirtilen grubun belediye binası önündeki protestosuna karşılık, insan hakları kuruluşları ve solcu derneklerin desteğiyle kent merkezinde cami inşaatına destek veren ikinci bir gösteri düzenlenmişti. En fazla Müslüman'ın bulunduğu Avrupa ülkelerinden Fransa'da çoğu Kuzey Afrika kökenli 5 milyona yakın Müslüman yaşıyor.
 
Milli Gazete 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.