1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Mısır'da "bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" iddiası
Mısır'da "bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" iddiası

Mısır'da "bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" iddiası

Mısır Bilim Adamları Kurulu Başkanı Muhenna "Bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" iddiasında bulundu.

A+A-

Mısır cumhurbaşkanlığına bağlı Mısır Bilim Adamları Kurulu Başkanı ve Stratejik Planlama Uzmanı Dr. İmad Muhenna, devletin idari aygıtındaki bozukluktan dolayı bazı bakanların aylık maaşlarının 400 bin dolara ulaştığını ileri sürdü.

Özel bir televizyon kanalına konuşan Muhenna, devlet bütçesinin yüzde 26'sının memur maaşı ödemelerine tahsis edildiğini dile getirerek, "Bazı bakanlar 400 bin dolar maaş alıyor" dedi.

Mısır'da 6 milyon 500 bin memur olduğunu ifade eden Muhenna, bu rakamın Çin'de dahi olmadığını savundu

Mısır'da 1981 yılında ülke nüfusuna göre fakirlik oranı yüzde 16,5 iken, 2014 yılı itibariyle fakirlik oranının yüzde 42'ye ulaştığını söyleyen Muhenna, ülkenin kalkınması gerekirken daha da fakirleştiğine dikkati çekti. 

Aynı süre içinde ülkede okuma yazma bilmeyenlerin oranının da yüzde 21'den yüzde 42'ye yükseldiğini dile getiren Muhenna, bu süre içinde cehaletin daha da arttığını kaydetti.

Muhenna, iki gün önce Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin verdiği yeni bir idari yapılanma talimatı gereği, konuya ilişkin ilk çalışmaya, cumhurbaşkanlığı idari yapılanmasıyla başlanacağını söyledi.

Hazırlanan projeyle 3 yıl içerisinde devletin yönetim şeması ve performansında gerekli değişikliklerin yapılacağını söyleyen Muhenna, Sisi'ye hitaben de şu ifadeleri kullandı:

"İkinci ıslah devrimine başlamalısın. Ülkede yolsuzluk yayan tüm güç merkezlerine karşı darbe yapman gerekir, aksi takdirde halk herkese darbe yapacaktır."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.