1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanlığı hafızlık süresini iki yıl yapsın
Milli Eğitim Bakanlığı hafızlık süresini iki yıl yapsın

Milli Eğitim Bakanlığı hafızlık süresini iki yıl yapsın

Çocuklarının hafızlık eğitimi almasını isteyen veliler, yönetmelikte belirtilen sürenin uzatılmasını talep ediyor

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Yönetmeliği'ne göre, hafızlık eğitimi veya sağlık dolayısıyla ortaokulda bir yıl kayıt dondurma hakkının bulunduğunu belirten veliler, bu sürenin hafızlık eğitiminde yetersiz olduğunu belirtti. Velilerin yaptığı açıklamaya göre, çocuklar bir yılda her yönüyle hem ezberini hem pekiştirme yapma sürecini tamamlayamazsa kayıt dondurma hakkı dolduğu için okula geri dönmek zorunda kalıyor.

Bu durumun nitelikli hafız yetişmesine engel olduğunu söyleyen öğrenci velileri, "Allah'ın kelâmı bir yılda bitirilsin çocuğun okulu aksamasın" mantığıyla hafızlık eğitiminin oldu bittiye getirildiğini vurguladılar. Kurslardaki hafız yetiştirici alanında uzman hocalar, bir yılda ezberi bitirenlerin bile bir yıl daha devam edip pekiştirmesini öneriyor. Hocalar, aksi takdirde, çocukların ezberlediğini unutup bir yıllarının boşa gidebileceği seklinde görüş bildiriyor.

Eskiden 2-3 yıl olan hafızlık eğitimi şu an bir yılda verilmeye çalışılıyor. Okul idaresinin okula devamı sağlamak, müftülük ve beraberindeki hocaların hafızlığı tamamlatmak istediğini belirten veliler, iki kurumunda haklı olduğunu yönetmelikte yapılacak küçük bir değişikliğin sorunu çözeceğini belirttiler. Yetkililere durumu anlattıklarını belirten veliler, sorunun çözümü için somut adımlar atılmasını bekliyor.

Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.