1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Merkez valileri gibi 'başkan müftüleri' geliyor
Merkez valileri gibi 'başkan müftüleri' geliyor

Merkez valileri gibi 'başkan müftüleri' geliyor

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) yeni bir uygulamaya geçiyor. Başkanlık, görev ve çalışma yönetmeliği hazırlayarak müftülerle ilgili yeni bir kadro ihdas etti.

A+A-

Yasin Kılıç'ın haberi:

Görevden alınan müftüler, tıpkı ‘merkez valiliği’ gibi ‘başkanlık müftülüğü’ne getirilecek. Başkanlık müftüsü olarak görev yapacaklar, ilgili konularda yurtiçi ve dışında inceleme ve araştırmalarda bulunacak, düzenlenen kurs, seminer ve benzeri etkinliklere katılacak. Uygulamayı eleştiren Müftüler Birliği Derneği İkinci Başkanı Emin Arık, düzenlemenin merkeze çekilen müftülerin mahkemeye gitmemesi için yapıldığına dikkat çekti.

‘Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönetmeliği’ yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yeni bir uygulama var. Diyanet İşleri uzmanı ve uzman yardımcıları alanında ilk defa kadro ihdas edildi. Diyanet’te son birkaç yılda çok sayıda müftü görevden alındı. ‘Başkanlık vaizi’ adıyla görevlendirildi. Bu görevlendirmeyi ‘tenzil-i rütbe’ olarak gören birçok müftü, uygulamayı mahkemeye götürdü. Bunun üzerine yeni bir düzenleme gündeme geldi. Müftülerin tıpkı ‘merkez valiliği’ gibi ‘merkez müftüsü’ adıyla merkeze çekilmesi planlanıyor. Söz konusu görevlilerin özlük haklarında ve statülerinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Merkeze alınacak müftüler ‘başkanlık müftüsü’ adıyla görev yapacak. Başkanlık müftüleri İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışacak ve görevlerinden bazıları şunlar olacak: “Başkanlığın görev alanıyla ilgili yurtiçi ve dışında inceleme ve araştırmalar yapmak, kurs, seminer ve benzeri etkinliklere katılmak. İrşat faaliyetlerinin daha etkin ve verimli olmasını sağlayacak proje ve teklifler hazırlamak. Hizmet içi eğitim kurs ve seminerlerinde ders vermek. Özel gün ve gecelerde programlara katkıda bulunmak.”

Müftüler Birliği Derneği İkinci Başkanı Emin Arık, ‘başkanlık müftüsü’ olarak 40 kadro tahsis edildiğini söyledi. Kadroda Anadolu’da görev yapan ve merkeze çekilen müftülerin görev yaptığını belirten Arık, “Burada bazı keyfi uygulamalar söz konusu. Bu müftülere görev verilmiyor pasif bir konuma alınıyorlar.” diye konuştu.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.