1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Merkel: Camilere yapılan saldırı bize yapılmıştır
Merkel: Camilere yapılan saldırı bize yapılmıştır

Merkel: Camilere yapılan saldırı bize yapılmıştır

Almanya Başbakanı Angela Merkel: İslam Almanyaya ait, camilere yapılan saldırı değerlermize yapılmıştır.

A+A-
Almanya Başbakanı Angela Merkel (CDU), ülkenin eski cumhurbaşkanına atıf yaparak, "(Christian) Wulff’un söylediği gibi, İslam Almanya’ya aittir." dedi. Camilere yapılan saldırıları 'değerlerimize yapılan bir saldırıdır' ifadeleriyle değerlendirerek, İslam’ı kötü emellerine alet edenler olduğunu, Müslümanların bunlara karşı mesafe koymalarının kendisini memnun ettiğini söyledi.
 
Almanya Başbakanı Merkel, partisi Hıristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) göçmen politikasına yeniden şekil vermek için düzenlediği 'Göçmenler toplumun parçası oldu mu? Şans olarak farklılıklar' konulu konferansta konuştu ve İslam ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
"İslam Almanya’ya aittir." sözünü söyledikten sonra eleştirileri maruz kalan eski Cumhurbaşkanı Wulff’a atıfta bulunan Merkel, "Wulff’un da söylediği gibi İslam Almanya’ya aittir." vurgusunu yaptı. 
 
Geçtiğimiz günlerde camilerde Müslümanların teröre ve ayrımcılığa karşı düzenledikleri programların kendisini memnun ettiğini söyleyen Başbakan Merkel, bunu desteklediklerini ifade etti. Şu an İslam’ı kötü emelleri için kullanan azınlık bir grubun olduğunu ifade eden Merkel, bunun sadece İslam için geçerli olmadığını başka diğer dinleri kötü niyetleri için kullanan insanların çıkabileceğini vurguladı.
 
CAMİLERE SALDIRI DEĞERLERİMİZE YAPILMIŞTIR
 
Almanya’da camilere ve sinagoglara yönelik kundaklama girişimlerini de gündeme taşıyan Merkel, "Camilere ve sinagoglara yapılan saldırı bizim değerlerimize yapılmış bir saldırıdır." dedi. Merkel şöyle devam etti: "Yabancılık, güvensizlik, farklı dış görünüş, dil yetersizliği gibi durumlarda insanlar hemen ön yargılı yaklaşabiliyor. Çünkü orada büyük bir bilgi eksikliği var. Bu bilgi eksikliğini hafife almamalıyız Ramazan’da orucu birisine sorsanız bilmeyebilir. Karşılıklı konuşmaya, birbirimize hikâyelerimizi anlatmamız gerekiyor. Doğu-Batı Almanya birleştiğinde de birbirimizi yabancı duruyorduk. Hikayelerimizi anlattık ve tanıştık."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.