1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Manyetik alan, kansere davetiye çıkarıyor
Manyetik alan, kansere davetiye çıkarıyor

Manyetik alan, kansere davetiye çıkarıyor

Çukurova Üniversitesi bilim insanlarının, cep telefonu, kablosuz internet ağı, dizüstü ve tablet bilgisayarlardan yayılan elektromanyetik dalgaların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymak için yaptığı bilimsel çalışma sonuçlandı.

A+A-
ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan başkanlığında yürütülen çalışma, manyetik dalgaların başta kanser olmak üzere birçok kalıtsal hastalığa davetiye çıkardığı gerçeğini ortaya koydu.
 
Gelişen teknoloji, hayatı kolaylaştırsa da günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlar yaydıkları manyetik dalgalar nedeniyle insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Hayatın her alanında bulunan bu cihazların insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini bir takım deneylerle inceleyen Çukurova Üniversitesi'nden bilim insanları çarpıcı sonuçlar elde etti. Anne karnındaki bebeğin sıvısından alınan hücre örnekleri üzerinde çalışan uzmanlar, yeni oluşan kromozomlarda hasar tespit etti. Bu olumsuz durum başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.
 
ÇÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Demirhan deney sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Prof. Dr. Demirhan "Manyetik alan, kan kanserine neden oluyor. 10 yıldan fazla cep telefonu kullanmak veya manyetik alana maruz kalmak kanseri tetikliyor, arttırıyor ve uyarıyor." dedi.
 
TELEFON ALIRKEN DİKKAT
 
Kromozomlarda ortaya çıkan bozulmaların gen yoluyla nesilden nesile geçebildiğini hatırlatan Prof. Dr. Osman Demirhan, cep telefonu seçerken soğurma değeri anlamına gelen 'sar değerleri'ne dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatarak, "Telefonlarımızı alırken sar değerlerine bakmamız gerekiyor. O telefonun soğurma değeri, yani kaynaktan/uydudan aldığı veya baz istasyonundan çektiği gücün değeridir. O güç çok önemli. Bu güce bakarak telefonlarımızı almamız lazım." ifadesini kullandı.
 
ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN ETRAFINDAKİ SIVI ÜZERİNDE DENEY YAPTILAR
 
Günlük yaşantımızı manyetik alanlar içerisinde geçirdiğimize vurgu yapan Prof. Dr. Demirhan, deneylerini insan üzerinde manyetik alan vererek yapma olasılıkları olmadığı için anne karnındaki bebeğin etrafındaki sıvı içerisindeki hücreleri kültür ortamında manyetik alana maruz tutarak değerlendirme yaptıklarını açıkladı.
 
Prof. Dr. Demirhan yaptıkları çalışmayı şöyle anlattı: "Anne karnındaki bebeğin etrafında sıvı içerisindeki hücrelerin önce normal kültürünü aldık. Daha sonra ise bu hücreleri kültür ortamında 900 megahertzlik ve 1.800 megahertzlik olmak üzere iki grupta çalışmamızı gerçekleştirdik. Her grubu da kendi içerisinde 3 -6 ve 12 saat olmak üzere 3'er gruplara ayırdık. Manyetik alana maruz bıraktığımız kültürleri 12 gün boyunca kontrolünü yaptık. Ve çalışmamızın sonucunda, yeni oluşan kromozomlarda bozulmalar tespit ettik."
 
CEP TELEFONLARINIZI İLK ÇALDIĞINDA AÇMAYIN
 
Manyetik alanların özellikle telefonlarda daha yaygın ve sürekli maruz kalma olasılığının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Osman Demirhan, ilk aramada telefonda çok yüklü manyetik alan olduğuna dikkati çekerek, telefonun ilk çaldığında açılmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.