1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Madenciliğe 2 milyar lira kaynak ayrıldı
Madenciliğe 2 milyar lira kaynak ayrıldı

Madenciliğe 2 milyar lira kaynak ayrıldı

2015 Yılı Yatırım Programı'na göre, madencilik sektöründe 2015'te uygulanacak 52 projeye 2 milyar 16 milyon lira kaynak ayrıldı.

A+A-

AA muhabirinin 2015 Yılı Yatırım Programı'ndan derlediği verilere göre, kamu yatırımlarından madencilik sektörüne 2014 yılında 1 milyar 977 milyon 700 bin lira kaynak ayrılırken, bu miktar 2015'te 2 milyar 16 milyon liraya çıktı. Madencilik alanında en fazla kaynak 1 milyar 445 milyon lira ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürlüğüne tahsis edildi.

Sektörde en fazla kaynak ayrılan ikinci kurum Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü oldu. Kurumun 6 projesi için, 212 milyon liralık kaynak ayrıldı.

Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürlüğü de madencilik sektöründe en fazla kaynak ayrılan kurumlar arasında yer aldı. Sektördeki yatırımların 8'ini üstlenen genel müdürlüğe, 100 milyon lira kaynak tahsis edildi.

Yerli kömür üretiminde Türkiye'nin en önemli kamu kuruluşları olan Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlüğü madencilik sektöründe bu yıl 10 projeye imza atacak. TKİ'nin 5 projesi için 100 milyon lira kaynak kullandırılacak. TTK'nın 5 projesi için ise 95 milyon lira ayrıldı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, yıl boyunca 11 proje için çalışma yürütecek. Kuruma, projelerini gerçekleştirebilmesi için 60 milyon liralık kaynak kullandırılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ise 3 proje için 4 milyon lira kaynak ayrıldı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.