1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Madenci ailelerine iki ev birden verilecek
Madenci ailelerine iki ev birden verilecek

Madenci ailelerine iki ev birden verilecek

Ulaştırma Bakanı Elvan, Ermenek'te hayatını kaybeden madenci ailelerine iki ev birden verilmesiyle ilgili çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek'teki maden kazasında yaşamlarını yitirenlerin ailelerine bir değil, iki ev verebilmeyi istediklerini belirterek, "Yasal olarak yapılması gereken düzenlemeler vardı. Önümüzdeki günlerde bu düzenlemeler yapılacak" dedi.

Bakan Elvan, Türksat AŞ Gölbaşı Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen e-Devlet Kapısı Ödül Töreni'nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Aktif Bilgilendirme Sistemi'ne ilişkin soru üzerine Elvan, çalışmaların devam ettiğini, 6 ay içinde sistemin hizmete sunulacağını söyledi. Vatandaşlara sunulacak bu hizmette, bazı bilgilerin vatandaşların talebi üzerine verileceğini anlatan Elvan, talep etmeyen vatandaşlara söz konusu bilgilendirmenin yapılmasının mümkün olmadığını kaydetti.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda hareket edeceklerini dile getiren Elvan, "Bu sistem oldukça önemli. Çünkü öyle hadiseler yaşanıyor ki bir trafik cezası veriliyor, kullanıcının haberi olmuyor, aradan 3 yıl, 4 yıl, 10 yıl geçiyor faiziyle birlikte önemli bir meblağa ulaşıyor. Vergi borçlarında da bu tür sıkıntılarla karşı karşıya kalınabiliyor. Vatandaşı bilgilendirme açısından oldukça önemli diye düşünüyorum" diye konuştu.

Ermenek'teki maden kazasında yakınlarını kaybedenlere ev verilmesine ilişkin olarak Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) her aileye bir ev verme taahhüdünde bulunduğunu anımsattı. 

MADENCİLERİN AİLELERİNE 2 EV

Ankara Büyükşehir Belediyesinin de 6 ev verme taahhüdünde bulunduğunu anlatan Elvan, bununla ilgili kararın alındığını, bir- iki ilçe belediyesinin de bu yönde isteklerinin olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de böyle bir girişiminin söz konusu olduğunu belirten Elvan, "Bizim buradaki hedefimiz ailelere bir değil, iki ev verebilmek. Bunu da sağladığımızı düşünüyorum, şu an itibariyle. Bunları sağlayacağız. Yasal olarak yapılması gereken düzenlemeler vardı. Önümüzdeki günlerde bu düzenlemeler de yapılacak. Soma'daki uygulamaların benzeri olacak" ifadelerini kullandı.

Elvan, e-Devlet Yönetmeliği'nin ne zaman çıkacağına ilişkin soruyu yanıtlarken, Başbakanlıkta bulunan yönetmeliğin, yapılacak bazı değişikliklerin ardından yayımlanacağını kaydetti.

Türksat AŞ Genel Müdürü Ensar Gül de e-Devlet Kapısı kapsamında her vatandaşa e-posta adresinin verilip verilmeyeceğine ilişkin, vatandaşların kendi elektronik posta adreslerini e-Devlet kapısına kaydettirdiklerini, aktif bilgilendirmenin bunlar üzerinden yapılacağını söyledi. Gül, kendilerinin ayrıca bir e-posta adresi vermeyeceklerini ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.