1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Madde bağımlılığı ile ilgili Yeşilay'a yeni görev
Madde bağımlılığı ile ilgili Yeşilay'a yeni görev

Madde bağımlılığı ile ilgili Yeşilay'a yeni görev

Yeşilay ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında imzalanan protokolle Madde Bağımlılığı Danışmanlığı standardını artık Yeşilay belirleyecek.

A+A-
Günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen madde bağımlılığı ile mücadele farklı bir boyut kazanıyor. Ülkemizde rehabilitasyona yönelik yaşanan nitelikli işgücü sıkıntısı Yeşilay’a önemli bir adım attırdı. Yeşilay’ın, bağımlılıkla ilgili yurtdışındaki meslekler ile doğru orantılı olarak “Madde Bağımlılığı Danışmanı” meslek standardının hazırlanması için Mesleki Yeterlilik Kurumu’na yaptığı başvuru uygun bulundu. Yeşilay bundan sonra, Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içinde meslek standardının hazırlanması için çalışmalara başlayacak.
 
Konuyla ilgili konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman; “Ülkemizde madde bağımlılarına yönelik rehabilitasyon ve danışmanlık merkezlerinin ihtiyacı yanında  insan kaynağı ihtiyacı da önemli bir konudur. İstediğiniz kadar merkez açın, istediğiniz kadar proje geliştirin, nitelikli işgücü sorunu çözülmediği sürece bunların uzun vadeli etkilerinden bahsetmek çok zor. Biz, Yeşilay olarak ülkemizde madde bağımlılığı özelinde bir uzmanlık alanının oluşması için; bu alanda insanlara yol gösterecek, rehberlik edecek, bağımlılıklardan insanları uzak tutmak için uğraş veren, formasyon sahibi meslek elemanlarının sayısının  artmasına katkı sağlayacak çok önemli bir adım attık.   Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yaptığımız görüşmeler sonucunda bağımlılıklarla mücadelemize çok değerli katkılar sağlayacak bir işbirliği protokolü imzaladık” diye konuştu.
 
Yeşilay, önümüzdeki süreçte konunun tüm paydaşlarıyla çalıştaylar gerçekleştirip, Madde Bağımlılığı Danışmanlığıyla ilgili standartlar hazırlayacak. Sonucun Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla belirlenen çerçeve, ulusal meslek standardı olarak kabul edilecek.
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.