1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. Maaş piyangosu
Maaş piyangosu

Maaş piyangosu

Yargıtay, çalışanlar için emsal olacak önemli bir karara imza attı. 15 yıl çalıştığı işyerinden tazminatsız çıkartılan işçi, hem boşta geçen 2 yılın ücretini aldı, hem de işine geri döndü

A+A-

Yargıdan çalışanları ilgilendiren önemli bir karar çıktı. Yargıtay, işten çıkartılan ve işe iade davasına karar verilen tüm çalışanlar için emsal olacak bir karara imza attı. 15 yıl çalıştığı işyerinden tazminatsız çıkartılan işçi, hem boşta geçen 2 yılın ücretini geri aldı, hem de işine geri döndü. Böylece çalışanlar için haksız olarak işten atıldıklarında iş bulamadıkları dönemlerin tazminatını da alma hakkı oluştu. 

TEMYİZE GİTTİ 
2013'te çalıştığı işyerinden tazminatsız işten çıkarılan Musa Borlu, hukuk mücadelesi başlattı. Borlu, öncelikle, işe iade davasını kazandı. Mahkeme, yargılama sürecinin 4 aylık bölümünün ücret ve yan ödemelerinin Borlu'ya ödenmesine, karar kesinleştikten sonra işe başlatılmaması halinde 5 aylık brüt ücret tutarında tazminata hükmetti. Borlu'nun avukatı Erol Özcan, sadece yargılama sürecinin 4 aylık bölümünün değil, Borlu'nun işsiz geçirdiği 2 yıllık sürenin tamamının ve sendika temsilciliği sıfatı devam ettiği sürece işe başlatılmaması halinde de çalışmış gibi kabul edilerek ücret ve yan ödemelerinin ödenmesi gerektiğini öne sürerek, kararı temyiz etti. 

EMSAL KARAR 
Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, yargılama süresinin tamamı ile boşta geçen sürelerin tamamının ücret ve yan ödemelerinin verilmesi gerektiğine karar vererek, yerel mahkemenin kararını bozdu. Kesinleşen mahkeme kararının ardından Musa Borlu, 64 bin 846 TL tutan boşta geçen süre ücret ve yan ödemelerini alıp, eski işine başladı. Avukat Özcan, bu kararın işten çıkarılan ve açtığı dava sonucu işe iadesine karar verilen tüm çalışanlar için emsal olabileceğini ifade etti.

Takvim

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.