1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kur'an Kurslarından 500 bin fidan
Kur'an Kurslarından 500 bin fidan

Kur'an Kurslarından 500 bin fidan

Türkiye'de ağaçlandırma çalışması başlatan Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu, 500 bin fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyor.

A+A-
Türkiye Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'ın ağaç yetiştirmeyi insana sevap kazandıran ve öldükten sonra amel defterinin kapanmasına engel olan sadaka olarak kabul ettiğini söyledi.
 
"AĞAÇSIZ DÜNYA DÜŞÜNMEK ZORDUR"
 
Ağacın dünya hayatının vazgeçilmez nimetlerinden biri olduğunu vurgulayan Kıyak, "Her insan, doğumundan ölümüne kadar hayatının her safhasında ağaçların yaprağı, kerestesi, çiçeği, dalı ve birçok güzelliğinden faydalanmaktadır. Ağaçsız dünya düşünmek çok zordur. Ağaç, gölgesiyle sefa, meyvesiyle gıda, odunuyla hararet, ürünüyle ticaret vasıtasıdır" ifadesini kullandı.
 
PEYGAMBERİMİZ AGAÇ DİKMEYİ TAVSİYE EDER
 
Kıyak, ormanların ülke için ne kadar önemli olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını ifade ederek, insanların sağlığı, iklim ve su rejiminin düzenli olmasının buna bağlı olduğunu anlattı.
Hz. Muhammed'in insanlara ziraatle uğraşmalarını, uygun olan her yere ağaç dikmelerini tavsiye ettiğini anımsatan Kıyak, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Peygamberimizin hicretten sonra Medine ve çevresinde giriştiği ağaçlandırma ve yeşillendirme faaliyetlerinden her konuda olduğu gibi ağaç yetiştirme konusunda da Peygamberimizi örnek almamız gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır. O halde ormanlarımızı ve ağaçlarımızı koruyalım. Orman yangınlarına ve ağaçların kesilmesine karşı gerekli bütün tedbirleri alalım. Ağaç dikme etkinliklerimizi yaygınlaştıralım.
 
"HEDEFİMİZ 500 BİN FİDAN"
 
Türkiye genelinde resmi olarak faaliyette bulunan 16 bin 500 derneğimizi kendi illerinde fidan dikmeye davet ediyorum. Derneklerimizin illerinde bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı fidanlık müdürlüklerinden ücretsiz en az 20 fidan alıp toprakla buluşturmalarını istiyoruz. Her bir cami derneğimiz 20 fidan dikse toplam 330 bin ağaç fidesini toprakla buluşturmuş oluruz. Hedefimiz, 500 bin fidan dikmektir."
 
Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.