1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kronik böbrek yetmezliği, çocuklarda büyüme geriliğine yol açıyor
Kronik böbrek yetmezliği, çocuklarda büyüme geriliğine yol açıyor

Kronik böbrek yetmezliği, çocuklarda büyüme geriliğine yol açıyor

Türkiye'de ve dünyada binlerce çocuk, kronik böbrek yetmezliği nedeniyle organ nakli olabilmek için sıra bekliyor.

A+A-
Uzmanlar, bu ölümcül hastalıkla yaşamak zorunda kalan çocukların, nakil yapılamadığı zaman büyüme geriliği başta olmak üzere, sosyolojik ve psikolojik birçok sorunla karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi.
 
Türkiye'nin organ nakli konusunda önde gelen uzmanları, Organ Nakillerini Destekleme Derneği (ORDES) tarafından, Memorial Şişli Hastanesi'nde düzenlenen 'Çocuklarda Böbrek Nakli Sempozyumu'nda bir araya geldi. Sempozyumda nakil öncesi yapılması gerekenler, cerrahi yöntemlerdeki yeni gelişmeler, aşılama ve nakil sonrası dikkat edilmesi gereken konular masaya yatırıldı.
 
ÇOCUKLARDA BÖBREK NAKLİ FARKLI BİR UZMANLIK GEREKTİRİYOR
 
Çocuklarda böbrek naklinin farklı bir uzmanlık gerektirdiğinin altını çizen Memorial Şişli Hastanesi Nefroloji Bölümü'ndenProf. Dr. Türkmen, ciddi bir deneyim gerektiren çocuk organ naklinin ayrı bir ruhsatlandırmaya tabi tutulması gerektiğini belirtti.
 
Çocuklarda böbrek nakli için en uygun zamanın diyaliz öncesi olduğunu ifade eden Türkmen, "Çocuğun hayatını devam ettirebilmesi için diyalize girmesi gerekiyorsa, bunu aileye anlatıyoruz. Diyaliz öncesi nakil yapmanın olumlu yönlerini de aileye aktarıyoruz. Anne ya da babanın hangisinin böbreği uygunsa birini veriyor. Çocuk belli bir süre diyalize girdikten sonra böbrek nakli gerçekleşiyorsa, yetişkinlerde de oluşan, diyalizin getirdiği olumsuz sonuçlar görülebiliyor. Bu olumsuzluklarla baş etmek daha zor olabiliyor." dedi.
 
AİLELERİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR
 
Böbrek yetmezliğinin çok sinsi ilerlediğini vurgulayan Türkmen bu konuda ailelerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi. Böbrek yetmezliğinin çok uzun süre belirti vermeyebileceğini ifade eden Türkmen, bulantı, kusma, çocuğun gelişiminin yavaşlaması veya durması, ciltteki renk değişikliklerinin ailelere ipucu olabileceğini belirtti. Türkmen, yapılacak idrar tahlillerinde, protein kaçağı olması ya da kan gözükmesinin böbrek yetmezliğinin belirtileri olabileceğini hatırlattı.
 
ÇOCUKLAR EN FAZLA DOĞUŞTAN GELEN SAĞLIK PROBLEMLERİ NEDENİ İLE BÖBREK YETMEZLİĞİ ÇEKİYOR
 
Sempozyumda, çocuklarda böbrek nakli cerrahisiyle ilgili bilgi veren Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nden Böbrek Nakli Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Burak Koçak, çocuklarda böbrek yetmezliğinin en sık görülen nedeninin, doğuştan gelen sorunlar olduğunu belirtti. Doğuştan kaynaklanan idrar yolları sorunları haricinde mesane fonksiyonlarında bozulmalarında neden olduğunu ifade eden Koçak, yetişkinlerde görülen diyabet ya da hiper tansiyon kökenli sorunların çok sık görülmediğini ifade etti.
 
Sosyal nedenlerden dolayı diyaliz yerine böbrek naklini tercih ettiklerini anlatan Doç. Dr. Koçak, "Kronik böbrek yetmezliği çocuklarda gelişimsel sorunlara yol açıyor. Gelişme geriliği ve kemik yapısında kayıp görülürken, kötü yaşam kalitesi sosyal ve psikolojik sorunlara neden oluyor. Böbrek nakliyle yaşanan bu sorunların hepsinin önüne geçilebiliyor. Özellikle 5 yaşın altında kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda mutlaka böbrek nakli yapmak lazım." dedi.
 
ÇOCUKLARDA BÖBREK NAKLİ BÜYÜK ÖZEN İSTİYOR
 
Vericiden alınan büyük bir böbreğin yerleşeceği büyük bir alan gerektiğinden dolayı, çocuklarda cerrahi tekniğin tamamen değiştiğini belirten Koçak, büyük bir bedende çalışmaya alışmış böbreği, çok küçük bir bedene yerleştirmeye çalıştıklarına değindi. Yetişkin bir insanın bedeninde çalışmaya alışmış böbreğin küçük bir çocukta çalışmasının da sıkıntılara yol açtığını vurgulayan Koçak, başarılı olmak için cerrahi yeteneğin yanı sıra operasyon öncesi ve sonrası yakın takibin de çok ciddi şekilde yapılması gerektiğini hatırlattı.
 
ÇOCUKLAR NAKİL SONRASI YAŞITLARININ YAŞAM KALİTESİNİ YAKALAYABİLİYORLAR
 
Böbrek naklinin ardından çocukların tamamen normal bir yaşama döndüğünü anlatan Doç. Dr. Koçak, "Çocuklar akranları gibi büyümeye başlıyorlar. Okullarına gidebiliyorlar. Gerek fiziksel gerek sosyal olarak büyüme ve gelişme gösteriyorlar. Arkadaşları gibi beden eğitimi dersine girebiliyorlar." dedi.
 
HAYAT BOYU DÜZENLİ KONTROLLERİN AKSATILMAMASI GEREKİYOR
 
Yaşam kalitesini baştan aşağı değiştirdiği için, çocuklarda böbrek naklinin daha önemli olduğunu vurgulayan Koçak, nakillerden sonra ilaç kullanımının hayati önem taşıdığını hatırlattı. Koçak, nakil olan çocukların ciddi bir diyete girmelerine gerek olmadığını, çok yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durmalarının yeterli olacağını söyledi.
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.