1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köylerde su sıkıntısı için çözüm aranıyor
Köylerde su sıkıntısı için çözüm aranıyor

Köylerde su sıkıntısı için çözüm aranıyor

Sivas’ta kuraklık nedeniyle su sıkıntısı çeken köyler için yeni su kaynakları aranmaya başladı.

A+A-

İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü bu kış yaşanan kuraklık nedeniyle pek çok köyde memba araştırması yapmaya başladı. Su kaynağı tespit edilen bazı köylerde arazi sahiplerinin izin vermemesi üzerine çalışma yapılamadı.

Kış ayında yetersiz kar yağışı olmayan Sivas’ta kırsalda olumsuz etkilendi. Kapalı şebeke içme suyu tesisi bulunmasına rağmen bu tesisleri besleyen kaynak debilerinin zaman içerisinde azalması sonucu bazı köylerde içme suyu sıkıntısı çekilmeye başlandı. Bu köylere ilave içme suyu temin etmek için yapılan memba araştırmalarında bazı köylerde yeni kaynaklar bulan Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü, bazı köylerde ise su kaynağına rastlayamadı.

Kaynak bulunamayan köylerde yeraltı suyu imkânlarının tespiti için geçtiğimiz yıl hidrojeolojik etütler yapan Müdürlük; Yıldızeli Bakırcıoğlu, Kapıköy, Töngel, Suşehri Arpayazı, Şarkışla Yunusören, Divriği Tepehan, Gölova Demirkonak köylerinde de içme suyu amaçlı sondaj kuyusu açma çalışmalarına başladı.

Yıldızeli ilçesine bağlı Bakırcıoğlu köyünün içme suyu sıkıntısının giderilmesi amacıyla sondaj çalışmalarına başlanırken, tespit edilen yerde tarla sahiplerinin izin vermemesinden dolayı çalışmalar yarıda kesildi.

Diğer yandan aynı ilçeye bağlı Töngel köyünde ise sondaj çalışmaları sonrası köye yetecek miktarda su bulundu. Buradaki çalışmaları yerinde inceleyen yetkililer, bazı köylerde yaşanan su sorununun kısa sürede çözülmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Bulunan kaynaklarda yapılacak olan tahliller sonucu içilebilir olduğu anlaşıldığında köylerin yeni kaynaklara kavuşacağı belirtilerek köy muhtarlarının su israfı konusunda daha duyarlı olmaları istendi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.