1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kotbi: Fransa'da dinlere hakaret cezalandırılmalı
Kotbi: Fransa'da dinlere hakaret cezalandırılmalı

Kotbi: Fransa'da dinlere hakaret cezalandırılmalı

Fransa İslami Organizasyonlar Birliği Direktörü Kotbi, "İfade özgürlüğü yasasında düzenlemeye gidilerek bütün dinlerin sembollerine hakareti cezalandıracak boyutlarda sınırlanmalı" dedi.

A+A-

Onur Usta'nın haberi

PARİS - Fransa İslami Organizasyonlar Birliği (UOIF) Direktörü Abdulkebir Kotbi, Fransa'da ifade özgürlüğünün cumhuriyetin temel esaslarından biri olduğunu ancak ifade özgürlüğü yasasında yapılacak düzenlemeyle bu hakkın bütün dinlerin sembollerine hakareti cezalandıracak boyutlarda sınırlanması gerektiğini söyledi.

Kotbi, Fransa'daki Müslüman toplumunun çatı kuruluşlarından UOIF'nin ülkede meydana gelen terör saldırıları ve ardından Charlie Hebdo dergisinin İslam ve Hz. Muhammed ile ilgili olduğu iddia edilen karikatürleri yeniden yayınlamasını AA muhabirine değerlendirdi.

Fransa'daki terör saldırıları sonrası İslam karşıtı eylemlerde büyük artış görüldüğünü belirten Kotbi, hükümetin toplumda çarpıcı bir şekilde yükselen islamofobiyle kararlılıkla mücadele etmesi gerektiğini ifade etti. Kotbi, aşırı grupların son günlerde ülkedeki cami ve mescitleri hedef aldığını, Müslümanların ibadet yerlerinin güvenliğini sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Ülkedeki ifade özgürlüğünü düzenleyen yasanın dini hassasiyetleri korumaya yeterli olmadığını kaydeden Kotbi, "İfade özgürlüğüne ilişkin yasada düzenlemeye gidilerek bu hak bütün dinlerin sembollerine hakareti cezalandıracak boyutlarda sınırlandırılmalı" dedi.

Kotbi, dine hakaret niteliğindeki karikatürlerin toplumda yoğun bir şekilde tartışıldığını, tartışmalarda ortaya çıkan temel hususun başkalarının hakkına saygı göstermek olduğunu vurguladı.

Kotbi, "İfade özgürlüğü saygısızlığa, hakarete, toplumda nefret duygusunun yayılmasına ve dini değerlerin aşağılanmasına sebep oluyorsa o artık özgürlüğün ötesine geçmiştir" diye konuştu.

"Dine hakaret milli birlik düşüncesini zedeledi" 

Terör saldırısının hedefi olan Charlie Hebdo’ya destek olmak için Paris’te Cumhuriyet yürüyüşüne kitleleler halinde katıldıklarını hatırlatan Kotbi, "Ancak ne yazık ki aynı dergi peygamberimiz Hz. Muhammed’le ilgili karikatürleri yeniden yayınladı. Müslümanların hassasiyetlerini rencide eden bu yayınlar ne yazık ki pazar günü yeniden tesis edilen milli birlik düşüncesini zedelemiştir" ifadesini kullandı.

Kotbi, Fransa’daki Müslüman toplumunun temsilcilerinin derginin hakaret içerikli karikatürler yayınlamasını bir provokasyon girişimi olarak değerlendirdiğine dikkati çekti. UOIF olarak Müslümanlara provokasyonlara kapılmamaları ve sorumlu bir şekilde davranmaları yönünde çağrıda bulunduklarını kaydeden Kotbi, yasaların çizdiği meşru sınırların dışına çıkılmaması yönünde uyarı yaptı. Kotbi, şöyle konuştu: 

"Provokasyonlar karşısında Müslümanlar bütün demokratik ve meşru tepki haklarını kullanmalı. Toplumsal gösteri haklarını kullanarak tepki göstermek ya da hukuki yollara başvurarak şikayet etmek her kesimin olduğu gibi Müslümanların da hakkıdır."

Dini değerleri yönelik saldırılara dinin reddettiği şiddet yöntemleriyle karşılık verilemeyeceğinin altını çizen Kotbi, "Provokatif yayınlara hiçbir şekilde şiddete başvurmak suretiyle cevap verilemez. İslam, barış mesajı taşıyan bir hoşgörü dinidir" dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.