1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köprü yasağı kurbanlık fiyatlarını uçurdu
Köprü yasağı kurbanlık fiyatlarını uçurdu

Köprü yasağı kurbanlık fiyatlarını uçurdu

Anadolu yakasından Avrupa'ya kurbanlık geçişine izin verilmediği için iki yaka arasında fiyat farkı oluştu.

A+A-
Köprü yasağı fiyatları etkiledi
 
Avrupa yakasında kurban fiyatlarının en az 500 TL fazla olduğunu belirten Anadolu yakası kurban satıcıları, kurbanlarını ucuza satmak zorunda kaldıklarını söyledi. Kurban Bayramı'na sayılı günler kala kurbanlık fiyatlarında Avrupa ve Anadolu yakaları arasında fiyat farkı meydanda geldi. İstanbul'da kurbanlık hayvanların Anadolu yakasından karşı yakaya geçememesi nedeniyle Anadolu yakasının fiyatları, Avrupa'ya göre farklılık gösterdi. Avrupa ve Anadolu yakası arasında büyükbaş hayvan fiyatlarında 500 TL kadar fark olduğunu belirten Anadolu yakası satıcıları, hayvanlarını ucuza sattıklarını söyledi. Pazara getirdiği 41 hayvandan 20'sini satan Selamettin Bekar, “Bu her yıl böyledir. Önce Avrupa yakası mal satacak, sonra Anadolu yakası mal satacak. İlk etapta oraya gider hayvanlar. İnsanlarda bu yüzden ilk oraya giderler, sonra Anadolu tarafına dönüş yaparlar. Bizde şu anda emeğimizin karşılığını henüz alamıyoruz” dedi.
 
“TRAKYA BÖLGESİ'NDEN GELEN HAYVANLAR SATILIYOR”
 
İstanbul'un iki yakası arasında hayvan geçişlerine izin verilmemesi nedeniyle daha çok Trakya bölgesinden gelen küçük ve büyükbaş hayvanlar satışa sunuluyor. Bu duruma tepki gösteren satıcılardan Güney Akbulut, “Biz köprüden hayvanlarımızı geçiremiyoruz. Örneğin bizim burada 10 bin hayvan varsa, karşıda 3 bin hayvan var. O yüzden karşı taraf bizden bin, bin beş yüz lira fazla satıyor. Bu 3-4 yıldır bu şekilde. Avrupa tarafına hayvan Trakya'dan geliyor. Bizde köprüden geçemediğimiz için çadırlarımızı böyle kuytu yerlere koyuyoruz. Çoğu kişi belki bu çadırları bilmiyor bile” diye konuştu.
 
Kurbanlık hayvanların Anadolu yakasında pahalı olduğunu ve bunun nedeninin çadırların az olması olduğunu öne süren bir satıcı ise, “Anadolu yakasında daha ucuz diye tabir ediliyor ama bana göre Avrupa yakasında da ucuz. Burada 600 çadır var, Anadolu yakasında tamamında 30 çadır yoktur. Bu bölgede çadır daha fazla olduğu için hayvan sayısı da çok, o yüzden daha ucuz yani. Anadolu yakasında ise bin 200, bin 300 liraya kadar fiyatlar olduğu söyleniyor” dedi.
 
"İKİ YAKA ARASINDA EN AZ 500 LİRA FARK VAR"
 
Anadolu yakasının Avrupa yakasına oranla en az 500 lira daha ucuz olduğunu iddia eden bir diğer satıcı ise, “Anadolu yakasında genelde Anadolu'dan gelen hayvanlar var. Çadırları kendi imkanları ile kuruyorlar, yemlerini, samanını kendileri getiriyor. Ya da daha doğrusu buralarda ağıllara ya çiftliklere hiç kira vermediklerinden dolayı. Hazır halde 10-15 gün kadar sıkıntısını çekiyorlar. Biz burada bu hayvanların genelde sıkıntısını 1 yıla, 1.5 yıla kadar çektiğimizden dolayı maliyetlerimiz karşıya, Anadolu yakasına oranla biraz daha fazla olabiliyor” şeklinde konuştu.
 
Türkiye 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.